Naar de inhoud
Peakyas
EN
Tossa Plana de Lles

Berg·AndorraSpanjeAndorra / Spanje

Pic de la Portelleta

2.905m

Pyreneeën

Weer op de top

Montfranc · CC BY-SA 3.0 · Wikimedia Commons

Hoogte
2.905m
Prominentie
389m
Isolatie
8,9km
Hoogteverschil
1.330mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
42°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Okt–JunPer maand ↓
Top
42.4681°N, 1.6572°E

Berg in Andorra

Pic de la Portelleta is een berg in het gebergte Pyreneeën (Andorra). De top ligt 2.905 m boven zeeniveau. De prominentie is 389 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 8,9 km verderop.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (1.575 m) rijst hij 1.330 m op. De steilste kant is de noordkant: gemiddeld 20° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 42° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Les Bons, op 10 km en 1.299 m hoogte: 1.606 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Pic de la Portelleta voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

8,9/10

Moeilijkheid tot de top

Wandeling

De meeste padstukken rond de top zijn T2 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,519 gemarkeerde routes en 95 padstukken in de buurt
  • 1,5/1,517 hutten en schuilhutten
  • 1,6/21.606 m klimmen vanuit het dal
  • 1,1/1,5389 m prominentie
  • 1,5/1,59 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,7/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

8,5/10

  • 4,0/4473 km afdalingspistes
  • 1,5/1,585 skiliften
  • 0,0/1,5hoogte van de stations niet in kaart
  • 3,0/35 maanden sneeuw op ongeveer 1.799 m

Pistes per moeilijkheid

  • Beginners 40 km
  • Makkelijk 229 km
  • Gemiddeld 146 km
  • Moeilijk 58 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 1.799 m, midden in het skigebied: sneeuw van december tot april (soms van november tot april).

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

85 liften · 2 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Pic de la Portelleta

Op de top: sneeuw van oktober tot juni. Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top2.905 msneeuw van oktober tot juni
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege2.102 msneeuw van november tot april (soms van november tot mei)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Les Bons1.299 maf en toe sneeuw van december tot februari
Soms sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Pic de la Portelleta, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 15 °C; in de nachten van februari zakt het naar ongeveer -14 °C. In 5 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 5.170 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is juli de droogste maand (44 mm) en mei de natste (73 mm).

1.000 m2.000 m3.000 m4.000 m5.000 mTOP · 2.905 mLES BONS · 1.299 mJanuari: 2.000 mFebruari: 2.030 mMaart: 2.570 mApril: 3.140 mMei: 3.780 mJuni: 4.630 mJuli: 5.170 mAugustus: 5.140 mSeptember: 4.400 mOktober: 3.690 mNovember: 2.600 mDecember: 2.090 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CLes Bons max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-6-1452.00057114,6
Februari-6-1452.03047105,5
Maart-2-1282.57055106,2
April2-9123.14069136,4
Mei6-5163.78073137,4
Juni11-1224.63049109,1
Juli151255.1704489,9
Augustus141255.14046109,1
September10-2204.40048107,8
Oktober5-6163.69064116,2
November-2-1082.60067124,9
December-5-1352.09047114,6

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 1.769 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 2× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
2.905 m1.944 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
2.905 m1.454 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 20°NNO: 11°NOO: 18°OZO: 11°ZOZ: 14°ZZW: 15°ZWW: 8°WNW: 18°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Pic de la Portelleta

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Pic de la Portelleta van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

  • 17berghutten en schuilhutten

    Refugi de Prat Miró (1.975 m), Refugi forestal del Coll de Midós (2.012 m), Refugi del Prat de la Cot (1.770 m), Refugi del Pradell (2.100 m) en nog 13

  • 18kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    TSF4 Llac del Cubil, TSD4 Cubil, TSD Coma Blanca, TSD6 Pic Blanc en nog 14

  • 3skigebieden

    Porte Puymorens, Porté-Puymorens, GrandValira

  • 19gemarkeerde wandelroutes

    Des Vosges aux Pyrénées 14, Porte de Barboilliere - Portella Blanca d'Andorra, Camí de l'Ossa, GRP La volta a Andorra, Variant Estanys de la Pera en nog 15

  • 1via ferrata's

    Via Ferrata Bony

  • 2klimgebieden en -routes

    Agulles d'Engolasters

  • —gletsjers met een naam
  • 11uitzichtpunten

    Mirador del Pla de Llet, Mirador del Bosc de les Allaus, Mirador del circuit de les fonts en nog 8

  • 3campings

    Càmping El Cortal del Gral, Font de la Closa

  • 78hotels, B&B's en chalets

    Hotel la Coma, Apartaments Frontera Blanca, Màgic Pas, Lake Placid en nog 74

  • 100restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

95 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T4
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T4 alpien wandelen

Plaatsen aan de voet

  • Les Bons10 km · 1.299 m
  • Encamp10 km · 1.257 m
  • Vila10 km · 1.318 m
  • Pas de la Casa10 km · 2.050 m
  • les Escaldes11 km · 1.033 m
  • Andorra la Vella12 km · 1.037 m
  • Canillo12 km · 1.561 m
  • Éller12 km · 1.440 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Pic de Coma Extremera des del Tossal Bovinar
Catalaalatac · CC BY-SA 4.0
Pic de Setut des del Pic de Coma Extremera
Catalaalatac · CC BY-SA 4.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-6-6-226111514105-2-5
2020+1,5+5,6+0,8+1,3+2,4−3,1−1,0+0,3−1,3−3,1+2,7−1,2
2021−3,2+3,6+0,5−0,6−0,6−0,8−0,4+1,2+0,5+0,4−2,8+1,8
2022+1,8+3,5±0,0+0,2+3,4+4,6+5,4+2,2+1,3+3,6+2,4+2,7
2023−1,1+1,5+3,8+2,1−0,5−0,1+2,6+2,4+4,3+4,0+2,2+2,6
2024+3,3+4,2+1,8+0,4±0,0−0,9+1,9+3,0−1,7+0,3+3,0+1,2
2025+2,0+3,3−1,5+1,6+0,5+4,5±0,0+2,0+0,5+1,1+0,1+1,3

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q11941543) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken