Naar de inhoud
Peakyas
EN
Pic de Coma Pedrosa

Berg·AndorraAndorra

Pic de Comapedrosa

2.942m

Pyreneeën

Weer op de top

Cars en travel at Dutch Wikipedia · Public domain · Wikimedia Commons

Hoogte
2.942m
Prominentie
434m
Hoogteverschil
1.434mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
50°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Okt–JunPer maand ↓
Top
42.5919°N, 1.4436°E

Berg in Andorra

Pic de Comapedrosa is een berg in het gebergte Pyreneeën (Andorra). De top ligt 2.942 m boven zeeniveau. Het is het hoogste punt van: Andorra. De prominentie — hoe ver hij boven het hoogste zadel naar een hogere top uitsteekt — is 434 m.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (1.508 m) rijst hij 1.434 m op. De steilste kant is de oostkant: gemiddeld 31° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 50° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Arinsal, op 4 km en 1.465 m hoogte: 1.477 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Pic de Comapedrosa voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

8,5/10

Moeilijkheid tot de top

Wandeling

De meeste padstukken rond de top zijn T2 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,519 gemarkeerde routes en 155 padstukken in de buurt
  • 1,5/1,511 hutten en schuilhutten
  • 1,5/21.477 m klimmen vanuit het dal
  • 1,1/1,5434 m prominentie
  • 1,5/1,59 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,3/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

7,4/10

  • 2,9/465 km afdalingspistes
  • 1,5/1,546 skiliften
  • 0,0/1,5hoogte van de stations niet in kaart
  • 3,0/36 maanden sneeuw op ongeveer 1.965 m

Pistes per moeilijkheid

  • Beginners 9 km
  • Makkelijk 26 km
  • Gemiddeld 25 km
  • Moeilijk 4 km
  • Freeride 2 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 1.965 m, midden in het skigebied: sneeuw van november tot april.

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

46 liften · 0 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Pic de Comapedrosa

Op de top: sneeuw van oktober tot juni. Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top2.942 msneeuw van oktober tot juni
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege2.204 msneeuw van november tot mei
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Arinsal1.465 msneeuw van januari tot februari (soms van december tot maart)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Pic de Comapedrosa, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 14 °C; in de nachten van februari zakt het naar ongeveer -14 °C. In 5 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 5.150 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is juli de droogste maand (46 mm) en mei de natste (77 mm).

1.000 m2.000 m3.000 m4.000 m5.000 mTOP · 2.942 mARINSAL · 1.465 mJanuari: 1.980 mFebruari: 2.030 mMaart: 2.600 mApril: 3.150 mMei: 3.780 mJuni: 4.630 mJuli: 5.150 mAugustus: 5.120 mSeptember: 4.400 mOktober: 3.660 mNovember: 2.580 mDecember: 2.070 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CArinsal max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-6-1431.98060114,6
Februari-6-1442.03048105,5
Maart-2-1272.60057116,2
April1-9113.15071136,4
Mei6-5153.78077147,4
Juni11-1214.63052119,1
Juli142245.1504689,9
Augustus141245.12046109,1
September10-2194.40050107,8
Oktober5-6143.66064126,2
November-2-1172.58070124,9
December-6-1342.07049114,6

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 1.644 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 2× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
2.942 m1.387 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
2.942 m1.589 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 12°NNO: 22°NOO: 31°OZO: 31°ZOZ: 28°ZZW: 16°ZWW: 20°WNW: 20°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Pic de Comapedrosa

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Pic de Comapedrosa van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

  • 11berghutten en schuilhutten

    Cabana de la Pleta del Castellar (1.838 m), Les planes de Sornas, Refugi Cinquantenari o de Baborte (2.340 m), Refugi de Vallferrera (1.940 m) en nog 7

  • 20kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    Telecabina de La Massana, els Orriols, Arinsal, la Coma en nog 16

  • 4skigebieden

    Ordino-Arcalís, Pal-Arinsal, Ordino-Arcalis

  • 19gemarkeerde wandelroutes

    Porta del Cel, HRP Étape 30, GRP La volta a Andorra, Le circuit des Orris en nog 15

  • —via ferrata's
  • 6klimgebieden en -routes

    Contrefort de la Madelon, Via ferrada Coma d'Erts, Sant Antoni de la Grella, Rocòdrom d'Ordino en nog 2

  • —gletsjers met een naam
  • 14uitzichtpunten

    Mirador inferior de la Pica d'Estats, Rock, Mirador de la Roca de la Sabina, Coll de la Botella en nog 10

  • 4campings

    Camping Xixerella

  • 106hotels, B&B's en chalets

    Hotel Xalet Besoli, Hotel la Coma, Hotel Magic Ski, Hotel Font en nog 102

  • 167restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

155 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T4T5
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T4 alpien wandelen
  • T5 veeleisend alpien

Plaatsen aan de voet

  • Arinsal4 km · 1.465 m
  • la Massana8 km · 1.245 m
  • Ordino8 km · 1.296 m
  • Anyós9 km · 1.299 m
  • Andorra la Vella11 km · 1.037 m
  • Santa Coloma12 km · 978 m
  • les Escaldes12 km · 1.033 m
  • Vila12 km · 1.318 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Pico de Coma Pedrosa
Vanbasten 23 · CC BY-SA 4.0
View from Port d'Envalira (1)
Krzysztof Golik · CC BY-SA 4.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-6-6-216111414105-2-6
2020+1,6+5,6+0,8+1,1+2,5−3,1−0,5+0,7−0,8−3,0+2,9−1,4
2021−3,0+3,4+0,4−0,5−0,6−0,6−0,2+1,2+0,6+0,8−2,5+2,5
2022+2,1+3,6+0,3+0,2+3,4+4,7+5,5+2,6+1,2+3,5+2,4+2,6
2023−1,0+1,7+3,5+2,4±0,0−0,1+2,6+2,7+4,2+3,9+2,2+2,6
2024+3,4+4,2+1,7+0,5+0,1−0,7+2,2+3,3−2,0+0,4+3,2+1,5
2025+1,8+3,3−1,6+1,5+0,6+5,1+0,3+2,6+0,5+1,5+0,2+1,4

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q62467) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken