Naar de inhoud
Peakyas
EN
Amiata - panoramio

Berg·ItaliëItalië

Monte Amiata

1.738m

Weer op de top

Oleg Krivolapov · CC BY-SA 3.0 · Wikimedia Commons

Hoogte
1.738m
Prominentie
1.485m
Isolatie
113km
Hoogteverschil
1.111mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
30°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Dec–AprPer maand ↓
Top
42.8875°N, 11.6239°E

Berg in Italië

Monte Amiata is een berg in Italië. De top ligt 1.738 m boven zeeniveau. De prominentie is 1.485 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 113 km verderop.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (627 m) rijst hij 1.111 m op. De steilste kant is de oostkant: gemiddeld 19° over de eerste kilometer.

De dichtstbijzijnde plaats is Abbadia San Salvatore, op 4 km en 822 m hoogte: 916 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Monte Amiata voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

6,6/10

Moeilijkheid tot de top

Wandeling

De meeste padstukken rond de top zijn T1 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,552 gemarkeerde routes en 87 padstukken in de buurt
  • 0,0/1,50 hutten en schuilhutten
  • 0,9/2916 m klimmen vanuit het dal
  • 1,4/1,51.485 m prominentie
  • 1,5/1,512 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,3/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

5,2/10

  • 1,6/48 km afdalingspistes
  • 0,3/1,59 skiliften
  • 0,3/1,5348 m tussen het laagste en het hoogste liftstation
  • 3,0/35 maanden sneeuw op ongeveer 1.558 m

Pistes per moeilijkheid

  • Makkelijk 1 km
  • Gemiddeld 5 km
  • Moeilijk 2 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 1.558 m, midden in het skigebied: sneeuw van december tot april (soms van november tot april).

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

9 liften · stations van 1.384 tot 1.732 m · 1 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Monte Amiata

Op de top: sneeuw van december tot april (soms van november tot april). Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top1.738 msneeuw van december tot april (soms van november tot april)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege1.280 msneeuw van december tot maart
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuw
Abbadia San Salvatore822 maf en toe sneeuw in januari
Soms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Monte Amiata, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 23 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -8 °C. In 1 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 5.260 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is juli de droogste maand (34 mm) en november de natste (112 mm).

1.000 m2.000 m3.000 m4.000 m5.000 mTOP · 1.738 mABBADIA SAN SALVATORE · 822 mJanuari: 1.610 mFebruari: 1.810 mMaart: 2.390 mApril: 3.070 mMei: 3.760 mJuni: 4.660 mJuli: 5.260 mAugustus: 5.210 mSeptember: 4.240 mOktober: 3.420 mNovember: 2.500 mDecember: 1.780 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CAbbadia San Salvatore max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-1-851.6105983,2
Februari0-861.8106794,2
Maart4-6102.3906895,4
April9-2153.07059116,8
Mei132193.76065108,3
Juni196254.66042810,3
Juli239295.26034511,3
Augustus239285.2103769,9
September165224.24076107,3
Oktober111173.42080105,1
November5-3112.500112123,2
December0-761.78083112,9

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 348 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 2× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
1.738 m410 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
1.738 m577 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 14°NNO: 13°NOO: 19°OZO: 16°ZOZ: 15°ZZW: 14°ZWW: 16°WNW: 16°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Monte Amiata

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Monte Amiata van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

Een lift gaat tot Vetta op 1.732 m — slechts 6 m onder de top.

  • —berghutten en schuilhutten
  • 3kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    Seggiovia Cantore, Seggiovia Macinaie, Ascensore Inclinato Il Minatore

  • —skigebieden
  • 52gemarkeerde wandelroutes

    Anello grande dell'Amiata, Sentiero di Rigale, Sentiero del Capomacchia, Sentiero della Scalettaia en nog 48

  • —via ferrata's
  • 3klimgebieden en -routes

    Falesia Tepolini, Palestra di Arrampicata del Catarcione, Palestra di arrampicata del Sasso di Dante

  • —gletsjers met een naam
  • 19uitzichtpunten

    veduta Mura del Terraio, Punto Panoramico Valle d'Inferno, Oratorio, Punto Panoramico Rigale en nog 15

  • 4campings

    Agrisosta Fabbrini, Area sosta Camper Santa Fiora, Amiata, Agri Camper Trefossata

  • 62hotels, B&B's en chalets

    Il Cacciatore hotel ristorante, La Bocca Di Bacco, Gatto d'Oro, Podere San Biagio en nog 58

  • 97restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

87 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T5T6
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T5 veeleisend alpien
  • T6 moeilijk alpien

Plaatsen aan de voet

  • Abbadia San Salvatore4 km · 822 m
  • Piancastagnaio7 km · 772 m
  • Castel del Piano7 km · 637 m
  • Seggiano7 km · 491 m
  • Santa Fiora7 km · 687 m
  • Arcidosso7 km · 679 m
  • Radicofani12 km · 814 m
  • Castiglione d'Orcia13 km · 540 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Amiata -2-011-1
Stefanomencarelli · CC BY-SA 3.0
Amiata -2-011-2
Stefanomencarelli · CC BY-SA 3.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-104913192323161150
2020+1,6+3,6−0,3+0,4+0,8−1,7+0,6+1,6+1,0−1,5+0,7+0,7
2021−0,7+2,0−0,5−2,3−1,1+1,8+0,3+1,0+2,6−1,3+0,6+0,7
2022+0,1+2,3−0,9−0,6+3,6+4,6+4,4+0,6+0,1+3,0+1,2+3,1
2023+1,3+0,7+1,5−1,2−0,5−0,6+2,1+1,3+2,9+5,0+1,9+2,8
2024+2,8+4,4+2,2+2,1+1,4+1,5+3,7+3,5+0,3+1,2+1,3+0,7
2025+2,6+2,1+1,3+1,2+1,1+5,3+1,2+1,4+2,6+0,9+1,0+2,5

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q470777) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken