Naar de inhoud
Peakyas
EN
South Ridge - Monte Vettore

Berg·ItaliëItalië

Monte Vettore

2.476m

Sibillini Mountains

Weer op de top

[email protected] at English Wikipedia · Public domain · Wikimedia Commons

Hoogte
2.476m
Prominentie
1.463m
Isolatie
42km
Hoogteverschil
1.775mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
53°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Nov–JunPer maand ↓
Top
42.8164°N, 13.2625°E

Berg in Italië

Monte Vettore is een berg in het gebergte Sibillini Mountains (Italië). De top ligt 2.476 m boven zeeniveau. De prominentie is 1.463 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 42 km verderop.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (701 m) rijst hij 1.775 m op. De steilste kant is de zuidoostkant: gemiddeld 35° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 53° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Arquata del Tronto, op 6 km en 777 m hoogte: 1.699 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Monte Vettore voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

8,9/10

Moeilijkheid tot de top

Bergtocht

De meeste padstukken rond de top zijn T3 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,537 gemarkeerde routes en 74 padstukken in de buurt
  • 1,5/1,510 hutten en schuilhutten
  • 1,7/21.699 m klimmen vanuit het dal
  • 1,4/1,51.463 m prominentie
  • 1,5/1,511 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,3/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

5,1/10

  • 2,3/424 km afdalingspistes
  • 0,5/1,513 skiliften
  • 0,0/1,5hoogte van de stations niet in kaart
  • 2,4/34 maanden sneeuw op ongeveer 1.277 m

Pistes per moeilijkheid

  • Makkelijk 17 km
  • Gemiddeld 3 km
  • Moeilijk 4 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 1.277 m, midden in het skigebied: sneeuw van december tot maart.

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

13 liften · 0 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Monte Vettore

Op de top: sneeuw van november tot juni (soms van oktober tot juni). Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top2.476 msneeuw van november tot juni (soms van oktober tot juni)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege1.626 msneeuw van december tot april (soms van november tot april)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuw
Arquata del Tronto777 mgeen sneeuw
Geen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Monte Vettore, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 18 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -12 °C. In 4 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 5.220 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is juli de droogste maand (35 mm) en november de natste (96 mm).

1.000 m2.000 m3.000 m4.000 m5.000 mTOP · 2.476 mARQUATA DEL TRONTO · 777 mJanuari: 1.620 mFebruari: 1.780 mMaart: 2.350 mApril: 3.010 mMei: 3.670 mJuni: 4.550 mJuli: 5.220 mAugustus: 5.180 mSeptember: 4.180 mOktober: 3.420 mNovember: 2.520 mDecember: 1.790 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CArquata del Tronto max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-6-1261.62068102,8
Februari-4-1261.78083104,1
Maart-1-10102.35072105,6
April4-6143.01062127,0
Mei8-2193.67068118,3
Juni142244.5504799,9
Juli185295.22035710,6
Augustus185295.1803779,4
September110224.18075117,0
Oktober6-4173.42074115,0
November0-8112.52096143,1
December-4-1171.79080122,8

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 670 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 2× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
2.476 m845 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
2.476 m789 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 24°NNO: 11°NOO: 20°OZO: 35°ZOZ: 29°ZZW: 34°ZWW: 27°WNW: 7°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Monte Vettore

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Monte Vettore van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

  • 10berghutten en schuilhutten

    Rifugio Colle Le Cese, Rifugio Belvedere (1.577 m), Rifugio Altino (1.031 m), Rifugio Madonna della Cona (1.453 m) en nog 6

  • 2kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen
  • 3skigebieden

    Area Sciistica Ussita Frontignano, Monte Prata

  • 37gemarkeerde wandelroutes

    Sentiero Balzo - Corbara, Strada Imperiale, Sentiero europeo E1, Italia - Umbria/Marche, Grande Anello dei Sibillini Tappa 7 en nog 33

  • —via ferrata's
  • 8klimgebieden en -routes

    Adrenalina, Franca, Sarà una Letizia, Ci sembrava una letizia en nog 4

  • —gletsjers met een naam
  • 12uitzichtpunten

    Val Canatra, Punto Panoramico Picchio7, Belvedere San Francesco en nog 9

  • 7campings

    Colle le Cese, sosta Forca di Presta, Altino Campi Scout, Camping Vettore en nog 3

  • 24hotels, B&B's en chalets

    Locanda de' Senari, Dal Navigante, B&B Gl'Urse, Centro Polivalente Agorà en nog 20

  • 29restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

74 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T4
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T4 alpien wandelen

Plaatsen aan de voet

  • Arquata del Tronto6 km · 777 m
  • Balzo6 km · 870 m
  • Montemonaco10 km · 988 m
  • Castelsantangelo sul Nera12 km · 780 m
  • Acquasanta Terme13 km · 392 m
  • Accumoli14 km · 855 m
  • Norcia14 km · 604 m
  • Montefortino16 km · 612 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

01 El massís del Vettore i el Pian Grande, PN Monti Sibillini, des del Valico di Castelluccio
Enric · CC BY-SA 4.0
03 El massís del Vettore, al parc nacional dels Monti Sibillini, des del Valico di Castelluccio
Enric · CC BY-SA 4.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-6-4-1481418181160-4
2020+1,5+3,9−0,2+0,3+0,3−2,1−0,5+0,9+1,4−1,3+0,8+0,8
2021−1,2+2,3−1,4−2,4−0,8+1,8+1,3+1,3+2,1−2,0+0,3+0,3
2022−0,7+1,7−1,8−1,3+2,5+4,4+3,3−0,2+0,3+3,1+0,9+3,3
2023+1,2+0,9+1,5−2,1−1,0−1,0+2,1+0,6+2,5+4,7+1,2+2,5
2024+2,2+4,2+2,2+1,2+0,5+2,2+3,1+3,2+0,5+1,2+0,6+0,4
2025+2,3+1,5+0,6+0,1−0,7+3,0+0,6+0,2+2,9−0,2+0,6+2,5

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q2417486) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken