Naar de inhoud
Peakyas
EN
Kekesteto1

Top·HongarijeHongarije

Kékes

1.014m

Mátra

Weer op de top

Grabo112 · CC BY-SA 3.0 · Wikimedia Commons

Hoogte
1.014m
Prominentie
774m
Hoogteverschil
737mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
34°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Nov–AprPer maand ↓
Top
47.8722°N, 20.0103°E

Berg in Hongarije

Kékes is een top in het gebergte Mátra (Hongarije). De top ligt 1.014 m boven zeeniveau. Het is het hoogste punt van: Hongarije. De prominentie — hoe ver hij boven het hoogste zadel naar een hogere top uitsteekt — is 774 m.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (277 m) rijst hij 737 m op. De steilste kant is de noordoostkant: gemiddeld 18° over de eerste kilometer.

De dichtstbijzijnde plaats is Parád, op 6 km en 236 m hoogte: 778 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Kékes voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

7,0/10

Moeilijkheid tot de top

Wandeling

De meeste padstukken rond de top zijn T1 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,567 gemarkeerde routes en 31 padstukken in de buurt
  • 1,0/1,54 hutten en schuilhutten
  • 0,8/2778 m klimmen vanuit het dal
  • 1,2/1,5774 m prominentie
  • 1,5/1,512 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,0/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

4,8/10

  • 1,8/412 km afdalingspistes
  • 0,6/1,517 skiliften
  • 0,0/1,5hoogte van de stations niet in kaart
  • 2,4/34 maanden sneeuw op ongeveer 736 m

Pistes per moeilijkheid

  • Makkelijk 7 km
  • Gemiddeld 3 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 736 m, midden in het skigebied: sneeuw van december tot maart (soms van november tot maart).

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

17 liften · 6 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Kékes

Op de top: sneeuw van november tot april. Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top1.014 msneeuw van november tot april
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Parád236 msneeuw van december tot maart
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Kékes, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 23 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -11 °C. In 3 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 4.520 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is januari de droogste maand (41 mm) en juli de natste (83 mm).

0 m1.000 m2.000 m3.000 m4.000 m5.000 mTOP · 1.014 mPARÁD · 236 mJanuari: 330 mFebruari: 760 mMaart: 1.750 mApril: 2.840 mMei: 3.530 mJuni: 4.120 mJuli: 4.520 mAugustus: 4.500 mSeptember: 3.610 mOktober: 2.580 mNovember: 1.490 mDecember: 500 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CParád max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-4-1113304181,6
Februari-2-1037604482,8
Maart5-6101.7504484,8
April120172.8404396,4
Mei165213.53075147,1
Juni209254.12080137,6
Juli2311284.52083137,7
Augustus2310284.50067107,8
September175223.6105885,8
Oktober100152.5805693,8
November3-481.4904991,9
December-3-925004691,0

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 272 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 3× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
1.014 m406 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
1.014 m182 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 18°NNO: 18°NOO: 10°OZO: 6°ZOZ: 6°ZZW: 8°ZWW: 8°WNW: 5°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Kékes

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Kékes van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

  • 4berghutten en schuilhutten

    Nagy-pataki menedékház, Várbükki Vendégház (350 m), Rózsaszállás, Turistacentrum

  • 1kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    Mátra Libegő

  • 1skigebieden

    Kékestető Sícentrum

  • 67gemarkeerde wandelroutes

    K, OKT 21. (Mátraháza – Sirok), S▲ (Kékes alatti kilátóhely), K+ (Gabi halála), K, OKT 20. (Mátreverebély – Mátraháza) en nog 63

  • —via ferrata's
  • —klimgebieden en -routes
  • —gletsjers met een naam
  • 68uitzichtpunten

    Sástó kilátó, Nagy Lipót, Muzsla kilátó, Hanák Kolos kilátó en nog 64

  • 7campings

    Parádi tábor, Recski ifjúsági tábor, Sion Tábor, Túra Kemping en nog 3

  • 152hotels, B&B's en chalets

    Vincellér Panzió, Kedves néni vendégháza, Kristály Bababarát Apartman, Utasellátó Üdülőház en nog 148

  • 49restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

31 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen

Plaatsen aan de voet

  • Parád6 km · 236 m
  • Abasár8 km · 175 m
  • Gyöngyössolymos8 km · 238 m
  • Domoszló9 km · 192 m
  • Mátraderecske10 km · 214 m
  • Recsk10 km · 171 m
  • Gyöngyös12 km · 168 m
  • Gyöngyöstarján13 km · 198 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

A Kékes az Alacsony-Tátrából
Ehog · CC BY-SA 3.0
Grand Hotel Galya, view from the hotel
Szilas · CC0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-4-25121620232317103-3
2020+0,8+4,2+1,3+0,5−2,2−1,0−1,8+0,4+1,9−0,3−0,9+1,9
2021+1,8±0,0−0,8−4,0−2,7+2,2+1,4−1,5+1,2−0,4+0,2+0,3
2022+2,0+3,6+0,4−2,6+1,3+4,0+3,2+2,7−1,5+2,5+0,7+0,4
2023+4,2+1,9+1,8−3,0−0,8−0,8+0,3+0,6+3,7+3,4+0,1+0,2
2024+2,6+7,1+3,3+1,2+0,9+0,9+2,9+3,8+1,9+1,2−1,3+1,7
2025+3,1+0,2+3,1+1,8−1,6+4,8+2,1+2,1+2,1−0,6+0,3+2,4

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q747618) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken