Naar de inhoud
Peakyas
EN
Kriváň

Berg·SlowakijeSlowakije

Kriváň

2.494m

Hoge Tatra

Weer op de top

Achernar · CC BY-SA 3.0 · Wikimedia Commons

Hoogte
2.494m
Isolatie
6,8km
Hoogteverschil
1.491mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
63°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Okt–JunPer maand ↓
Top
49.1625°N, 19.9994°E

Berg

Kriváň is een berg in het gebergte Hoge Tatra (Slowakije). De top ligt 2.494 m boven zeeniveau.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (1.003 m) rijst hij 1.491 m op. De steilste kant is de noordwestkant: gemiddeld 41° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 63° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Štrba, op 13 km en 866 m hoogte: 1.628 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Kriváň voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

9,1/10

Moeilijkheid tot de top

Bergtocht

De meeste padstukken rond de top zijn T3 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,542 gemarkeerde routes en 140 padstukken in de buurt
  • 1,5/1,57 hutten en schuilhutten
  • 1,6/21.628 m klimmen vanuit het dal
  • 1,3/1,5895 m prominentie
  • 1,5/1,57 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,6/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

5,7/10

  • 2,0/417 km afdalingspistes
  • 0,6/1,517 skiliften
  • 0,0/1,55 m tussen het laagste en het hoogste liftstation
  • 3,0/38 maanden sneeuw op ongeveer 1.956 m

Pistes per moeilijkheid

  • Makkelijk 6 km
  • Gemiddeld 4 km
  • Moeilijk 6 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 1.956 m, midden in het skigebied: sneeuw van oktober tot mei.

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

17 liften · stations van 1.953 tot 1.958 m · 18 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Kriváň

Op de top: sneeuw van oktober tot juni (soms van september tot juli). Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top2.494 msneeuw van oktober tot juni (soms van september tot juli)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege1.680 msneeuw van november tot mei (soms van oktober tot mei)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Štrba866 msneeuw van december tot april (soms van november tot april)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Kriváň, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 10 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -20 °C. In 7 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 4.110 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is februari de droogste maand (64 mm) en juli de natste (139 mm).

0 m1.000 m2.000 m3.000 m4.000 mTOP · 2.494 mŠTRBA · 866 mJanuari: 480 mFebruari: 700 mMaart: 1.310 mApril: 2.430 mMei: 3.220 mJuni: 3.800 mJuli: 4.110 mAugustus: 4.100 mSeptember: 3.310 mOktober: 2.390 mNovember: 1.530 mDecember: 730 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CŠtrba max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-13-20-248066141,7
Februari-12-19-170064142,9
Maart-8-1531.31069154,4
April0-10102.43069155,7
Mei5-4153.220119196,2
Juni8-1193.800127186,5
Juli101214.110139186,8
Augustus101214.100102157,0
September5-4163.31089135,1
Oktober-1-8102.39078133,5
November-6-1241.53070151,7
December-12-18-173065151,1

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 1.034 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 2× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
2.494 m997 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
2.494 m886 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 37°NNO: 26°NOO: 11°OZO: 26°ZOZ: 25°ZZW: 32°ZWW: 40°WNW: 41°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Kriváň

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Kriváň van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

Een lift gaat tot 1.958 m — slechts 536 m onder de top.

  • 7berghutten en schuilhutten

    Chata pod Soliskom, Horský hotel Popradské pleso (1.494 m), Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1.670 m), Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki en nog 3

  • 7kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    Mostíky, Medvedia Kopa, Solisko Expres, Kolej krzesełkowa Gąsienicowa en nog 3

  • 3skigebieden

    Štrbské Pleso, Kasprowy Wierch

  • 42gemarkeerde wandelroutes

    Tatranská magistrála, Kozi Wierch - pod Kozim Wierchem, Szpiglasowa Przełęcz - Szpiglasowy Wierch, Rzeżuchy - Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich en nog 38

  • —via ferrata's
  • 11klimgebieden en -routes

    Czech-Ustupski, WHP100, WHP114, Droga Lerskiego en nog 7

  • 1gletsjers met een naam

    Lodowczyk Mięguszowiecki

  • 40uitzichtpunten

    Kozi Wierch, Tatrzańskie Serduszko, Rozhľadňa Monte Móry, Kmeťov vodopád en nog 36

  • 1campings

    Szałasiska

  • 80hotels, B&B's en chalets

    Crocus, Grand Hotel Kempinski High Tatras, Rysy, Pension Tatra en nog 76

  • 37restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

140 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T4T5T6
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T4 alpien wandelen
  • T5 veeleisend alpien
  • T6 moeilijk alpien

Plaatsen aan de voet

  • Štrba13 km · 866 m
  • Zakopane16 km · 819 m
  • Murzasichle16 km · 943 m
  • Kościelisko16 km · 974 m
  • Pribylina16 km · 770 m
  • Vysoké Tatry18 km · 887 m
  • Hybe18 km · 690 m
  • Svit19 km · 723 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

High Tatras, the top of the Rysy mountain, view to the Kriváň
Dguendel · CC BY 4.0
Krivan view from pribylina slovakia
Matissek · CC BY-SA 3.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-13-12-805810105-1-6-12
2020+2,0+2,7+1,2+0,8−3,0−0,2−0,8+0,5+1,8−0,4+0,8+1,5
2021−0,2+0,8−1,1−4,2−2,5+2,0+1,4−1,7+0,4−0,5±0,0−0,7
2022+0,5+1,8−0,4−2,7+1,3+2,8+1,5+2,1−1,7+3,4+1,5+0,7
2023+2,8+0,7+1,6−2,4−0,3+0,2+0,6+1,0+3,8+2,7−1,0+1,3
2024+1,3+5,0+4,3+1,9+1,8+1,6+2,3+3,2+1,9+1,4±0,0+1,7
2025+3,5+1,3+4,3+1,4−2,2+2,3+0,6+1,4+2,0−1,7+0,7+2,3

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q845990) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken