Naar de inhoud
Peakyas
EN
20250915 155635 HDR

Berg·KroatiëKroatië

Vaganski Vrh

1.758m

Velebit

Weer op de top

Harald Hetzner · CC0 · Wikimedia Commons

Hoogte
1.758m
Prominentie
1.058m
Isolatie
62km
Hoogteverschil
1.386mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
51°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Nov–MeiPer maand ↓
Top
44.3672°N, 15.5047°E

Berg in Kroatië

Vaganski Vrh is een berg in het gebergte Velebit (Kroatië). De top ligt 1.758 m boven zeeniveau. De prominentie is 1.058 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 62 km verderop.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (372 m) rijst hij 1.386 m op. De steilste kant is de noordkant: gemiddeld 26° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 51° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Starigrad, op 10 km en 6 m hoogte: 1.752 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Vaganski Vrh voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

9,0/10

Moeilijkheid tot de top

Bergtocht

De meeste padstukken rond de top zijn T3 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,551 gemarkeerde routes en 72 padstukken in de buurt
  • 1,2/1,55 hutten en schuilhutten
  • 1,8/21.752 m klimmen vanuit het dal
  • 1,3/1,51.058 m prominentie
  • 1,5/1,512 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,7/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

—

Geen skipistes binnen 12 km in OpenStreetMap.

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Vaganski Vrh

Op de top: sneeuw van november tot mei. Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top1.758 msneeuw van november tot mei
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege882 msneeuw van december tot maart
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuw
Starigrad6 mgeen sneeuw
Geen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Vaganski Vrh, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in augustus wordt het op de top ongeveer 20 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -10 °C. In 3 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In augustus stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 4.810 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is juli de droogste maand (53 mm) en november de natste (144 mm).

0 m1.000 m2.000 m3.000 m4.000 m5.000 mTOP · 1.758 mSTARIGRAD · 6 mJanuari: 1.150 mFebruari: 1.330 mMaart: 2.010 mApril: 2.810 mMei: 3.520 mJuni: 4.230 mJuli: 4.780 mAugustus: 4.810 mSeptember: 3.810 mOktober: 3.010 mNovember: 2.180 mDecember: 1.360 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CStarigrad max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-4-1071.15099112,5
Februari-3-1091.330100103,3
Maart2-7132.01086115,0
April7-3182.81083126,5
Mei112233.52090127,8
Juni166274.23070119,6
Juli208314.78053810,5
Augustus208314.8106889,3
September133253.810124116,4
Oktober8-1203.010118124,6
November3-4142.180144142,7
December-3-991.360118122,4

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 595 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 2× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
1.758 m606 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
1.758 m536 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 26°NNO: 19°NOO: 18°OZO: 7°ZOZ: 12°ZZW: 18°ZWW: 6°WNW: 8°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Vaganski Vrh

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Vaganski Vrh van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

  • 5berghutten en schuilhutten

    Planinarski dom Paklenica (480 m), Planinarsko sklonište Ivine Vodice (1.201 m), Planinarsko sklonište Struge (1.400 m), Planinarsko sklonište Dušice (1.262 m) en nog 1

  • —kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen
  • —skigebieden
  • 51gemarkeerde wandelroutes

    825 Mala Paklenica - Martinovo Mirilo, Milovci - Veliko Rujno, Kanjon Velika Paklenica, Kanjon Velika Paklenica - Jurline en nog 47

  • 3via ferrata's

    Klettersteig Bojin Kuk

  • 18klimgebieden en -routes

    Paklenica sport climbing area, Kuk od Buzeline strane, Mali Ćuk, Veliki Ćuk en nog 14

  • —gletsjers met een naam
  • 17uitzichtpunten

    Prdežina, Anića Kuk en nog 15

  • 2campings

    Minicamp Michael, Camping Plantaža

  • 68hotels, B&B's en chalets

    Michael, Ramića Dvori, Pension Neven, Tijan Marija en nog 64

  • 30restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

72 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T4T5
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T4 alpien wandelen
  • T5 veeleisend alpien

Plaatsen aan de voet

  • Starigrad10 km · 6 m
  • Lovinac15 km · 582 m
  • Ražanac16 km · 8 m
  • Jesenice16 km · 142 m
  • Posedarje17 km · 17 m
  • Novigrad21 km · 60 m
  • Gospić22 km · 563 m
  • Obrovac23 km · 13 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-4-327111620201383-3
2020+1,7+4,0±0,0+1,3−0,4−1,2+0,3+1,1+2,1−0,8−0,2+2,3
2021−0,1+2,8−0,9−3,0−1,3+2,5+1,9+0,2+2,2−1,6+0,2+0,7
2022+0,4+2,5−0,5−1,0+2,8+3,9+3,2+0,8±0,0+4,2+0,6+3,1
2023+1,7+0,2+1,0−2,2−0,5−0,4+1,2−0,1+3,1+4,4+0,9+3,1
2024+1,9+5,4+3,3+1,9+0,8+1,8+2,7+3,9+0,3+2,1−0,1−0,6
2025+2,6+1,3+2,0+0,8−0,4+3,7+0,7+0,3+2,7−0,5−0,1+1,8

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q1524307) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken