Naar de inhoud
Peakyas
EN
Grintovec

Berg·SloveniëSlovenië

Grintovec

2.558m

Central Kamnik–Savinja Alps

Weer op de top

sl:Uporabnik:JakobZ · CC BY-SA 3.0 · Wikimedia Commons

Hoogte
2.558m
Prominentie
1.706m
Isolatie
53km
Hoogteverschil
1.968mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
60°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Okt–JunPer maand ↓
Eerste beklimming
1759
Top
46.3569°N, 14.5358°E

Berg in Slovenië

Grintovec is een berg in het gebergte Central Kamnik–Savinja Alps (Slovenië). De top ligt 2.558 m boven zeeniveau. De prominentie is 1.706 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 53 km verderop. De eerste beklimming was in 1759.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (590 m) rijst hij 1.968 m op. De steilste kant is de zuidwestkant: gemiddeld 38° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 60° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Zgornje Jezersko, op 5 km en 985 m hoogte: 1.573 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Grintovec voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

9,5/10

Moeilijkheid tot de top

Bergtocht

De meeste padstukken rond de top zijn T3 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,578 gemarkeerde routes en 337 padstukken in de buurt
  • 1,5/1,517 hutten en schuilhutten
  • 1,6/21.573 m klimmen vanuit het dal
  • 1,4/1,51.706 m prominentie
  • 1,5/1,59 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 1,0/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

6,6/10

  • 2,6/437 km afdalingspistes
  • 0,6/1,517 skiliften
  • 0,4/1,5369 m tussen het laagste en het hoogste liftstation
  • 3,0/37 maanden sneeuw op ongeveer 1.780 m

Pistes per moeilijkheid

  • Beginners 1 km
  • Makkelijk 12 km
  • Gemiddeld 18 km
  • Moeilijk 4 km
  • Freeride 1 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 1.780 m, midden in het skigebied: sneeuw van november tot mei.

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

17 liften · stations van 1.596 tot 1.965 m · 14 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Grintovec

Op de top: sneeuw van oktober tot juni (soms van september tot juni). Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top2.558 msneeuw van oktober tot juni (soms van september tot juni)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege1.772 msneeuw van november tot mei
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Zgornje Jezersko985 msneeuw van december tot maart
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Grintovec, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 13 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -18 °C. In 5 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 4.590 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is januari de droogste maand (45 mm) en augustus de natste (125 mm).

0 m1.000 m2.000 m3.000 m4.000 m5.000 mTOP · 2.558 mZGORNJE JEZERSKO · 985 mJanuari: 970 mFebruari: 1.200 mMaart: 1.950 mApril: 2.830 mMei: 3.550 mJuni: 4.230 mJuli: 4.590 mAugustus: 4.490 mSeptember: 3.650 mOktober: 2.850 mNovember: 1.920 mDecember: 1.140 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CZgornje Jezersko max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-10-1809704572,9
Februari-9-1711.2005684,1
Maart-4-1461.9506195,3
April2-9122.83071136,1
Mei6-4173.550100156,9
Juni110214.230110167,9
Juli132234.590114168,4
Augustus131234.490125157,5
September7-4173.650124135,6
Oktober2-8122.85094114,4
November-4-1161.92091122,4
December-9-1611.1406792,3

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 862 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 2× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
2.558 m645 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
2.558 m998 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 38°NNO: 8°NOO: 21°OZO: 27°ZOZ: 34°ZZW: 38°ZWW: 11°WNW: 20°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Grintovec

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Grintovec van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

Een lift gaat tot 1.965 m — slechts 593 m onder de top.

  • 17berghutten en schuilhutten

    Bivak pod Skuto na Malih podih (2.045 m), Bivak Pavla Kemperla (2.102 m), Kraljev hrib, Dom v Kamniški Bistrici (600 m) en nog 13

  • 10kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    Kabinska žičnica Krvavec, Gospinca, Vrh Krvavca, Tiha dolina en nog 6

  • 3skigebieden

    Velika planina, Krvavec

  • 78gemarkeerde wandelroutes

    Brana, Cojzova koča - Grintovec, Cojzova koča - Skuta, Kamniška Bistrica - Cojzova koča en nog 74

  • 6via ferrata's

    Slovenska pot, Pot čez Žrelo, Ferata Češka koča en nog 3

  • 5klimgebieden en -routes

    Sivnica, Mlinarjeva peč, Plezališče Preddvor, Logarska dolina - plezališče Žohar en nog 1

  • 1gletsjers met een naam

    Ledenik pod Skuto

  • 38uitzichtpunten

    Jamna peč, Na Prodih, Ladja (rock), Razgledna točka nad Sv. Jakobom en nog 34

  • 5campings

    Camping&Glamping Grintovec, International Piknik Center Pri Jurju, Cvet Gora, Camping, Glamping, Kraljev hrib en nog 1

  • 47hotels, B&B's en chalets

    Eskimska vas, JUVANIJA, Vian, PR'FIK apartments en nog 43

  • 35restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

337 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T4T5T6
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T4 alpien wandelen
  • T5 veeleisend alpien
  • T6 moeilijk alpien

Plaatsen aan de voet

  • Zgornje Jezersko5 km · 985 m
  • Preddvor11 km · 488 m
  • Cerklje na Gorenjskem12 km · 386 m
  • Šenčur15 km · 397 m
  • Mekinje15 km · 426 m
  • Britof16 km · 415 m
  • Kamnik16 km · 385 m
  • Golnik16 km · 660 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Grintovec Group, view from Krainersteig 01
Ajznponar · CC0
Grintovec Group, view from Krainersteig 02
Ajznponar · CC0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-10-9-42611131372-4-9
2020+2,7+3,3−0,1+1,8−0,8−2,0−0,6−0,2+0,6−1,1+0,7−1,3
2021−1,9+2,6+0,2−3,1−2,8+1,5−0,5−1,2+2,3−0,8−0,5−1,6
2022−0,3+1,7+0,4−1,4+1,2+2,5+2,6+1,5−0,6+4,0+0,7−0,5
2023+1,3−0,3+0,9−2,4−1,5+0,2−0,6−0,7+2,5+3,5+0,3+1,9
2024+1,3+5,5+2,7+0,8−0,2−0,6+0,8+3,3+0,1+1,3−0,4+0,8
2025+2,4+0,3+1,4+1,3−0,9+3,1−0,6+1,0+1,3−0,2−0,1+2,1

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q588460) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken