Naar de inhoud
Peakyas
EN
Aguoglia d'Es-cha as seen from Piz Kesch

Berg·ZwitserlandZwitserland

Piz Kesch

3.418m

Albula Alps

Weer op de top

Capricorn4049 · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons

Hoogte
3.418m
Prominentie
1.501m
Isolatie
23km
Hoogteverschil
1.539mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
58°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Hele jaarPer maand ↓
Eerste beklimming
1846
Top
46.6194°N, 9.8761°E

Berg in Zwitserland

Piz Kesch is een berg in het gebergte Albula Alps (Zwitserland). De top ligt 3.418 m boven zeeniveau. De prominentie is 1.501 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 23 km verderop. De eerste beklimming was in 1846.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (1.879 m) rijst hij 1.539 m op. De steilste kant is de noordkant: gemiddeld 31° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 58° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is La Punt Chamues-ch, op 6 km en 1.729 m hoogte: 1.689 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Piz Kesch voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

9,2/10

Moeilijkheid tot de top

Bergtocht

De meeste padstukken rond de top zijn T3 op de SAC-schaal. Gletsjers rond de top.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,537 gemarkeerde routes en 91 padstukken in de buurt
  • 1,5/1,56 hutten en schuilhutten
  • 1,7/21.689 m klimmen vanuit het dal
  • 1,4/1,51.501 m prominentie
  • 1,5/1,57 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,6/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

7,5/10

  • 2,9/462 km afdalingspistes
  • 1,1/1,529 skiliften
  • 0,5/1,5477 m tussen het laagste en het hoogste liftstation
  • 3,0/37 maanden sneeuw op ongeveer 2.212 m

Pistes per moeilijkheid

  • Makkelijk 24 km
  • Gemiddeld 27 km
  • Moeilijk 8 km
  • Freeride 2 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 2.212 m, midden in het skigebied: sneeuw van november tot mei (soms van oktober tot mei).

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

29 liften · stations van 1.974 tot 2.451 m · 76 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Piz Kesch

Op de top: het hele jaar sneeuw. Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top3.418 mhet hele jaar sneeuw
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege2.573 msneeuw van oktober tot juni
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
La Punt Chamues-ch1.729 msneeuw van november tot april (soms van november tot mei)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Piz Kesch, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 8 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -23 °C. In 7 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 4.590 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is februari de droogste maand (47 mm) en augustus de natste (144 mm).

0 m1.000 m2.000 m3.000 m4.000 m5.000 mTOP · 3.418 mLA PUNT CHAMUES-CH · 1.729 mJanuari: 1.280 mFebruari: 1.410 mMaart: 1.910 mApril: 2.700 mMei: 3.560 mJuni: 4.300 mJuli: 4.590 mAugustus: 4.500 mSeptember: 3.900 mOktober: 3.170 mNovember: 2.170 mDecember: 1.450 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CLa Punt Chamues-ch max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-14-23-31.28055114,4
Februari-13-23-21.41047105,6
Maart-10-1911.91061126,6
April-5-1362.70081156,1
Mei1-8123.560120196,1
Juni6-4174.300129197,5
Juli8-2194.590129208,1
Augustus7-3184.500144197,3
September3-7143.90099156,3
Oktober-2-1093.17099145,1
November-8-1532.170102133,6
December-13-22-21.45065123,7

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 2.144 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 2× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
3.418 m1.839 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
3.418 m1.745 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 31°NNO: 27°NOO: 29°OZO: 25°ZOZ: 30°ZZW: 20°ZWW: 29°WNW: 24°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Piz Kesch

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Piz Kesch van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

Een lift gaat tot Muntatsch op 2.451 m — slechts 967 m onder de top.

  • 6berghutten en schuilhutten

    Chamanna d'Es-cha CAS (2.594 m), Chamanna digl Kesch (2.625 m), Scaletta-Schutzhütte (2.600 m), Alp Zavretta en nog 2

  • 5kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    Sesselbahn Bergün, Sesselbahn Darlux, Chastlatsch, Pizzet en nog 1

  • 8skigebieden

    Corviglia, Samedan (St. Moritz), St. Moritz – Zuoz, Bergün - Filisur / Darlux en nog 4

  • 37gemarkeerde wandelroutes

    Via Valtellina, Via Albula/Bernina, Crap Alv Parkplatz-Crap Alv Laiets, Crap Alv-Lai da Palpuoga en nog 33

  • —via ferrata's
  • 2klimgebieden en -routes

    Klettergarten "Crap dal's Tor's"

  • 3gletsjers met een naam

    Vadret da Porchabella, Scalettagletscher, Grialetschgletscher

  • 7uitzichtpunten

    Fuorcla Crap Alv, Foto-Spot La Punt en nog 5

  • 1campings

    Camping Madulain

  • 56hotels, B&B's en chalets

    Hotel Albula, Chesa Orta, Golf-Hotel des Alpes, Donatz en nog 52

  • 53restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

91 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T4
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T4 alpien wandelen

Plaatsen aan de voet

  • La Punt Chamues-ch6 km · 1.729 m
  • Zuoz7 km · 1.718 m
  • Samedan10 km · 1.716 m
  • Celerina12 km · 1.727 m
  • St. Moritz14 km · 1.845 m
  • Pontresina14 km · 1.822 m
  • Zernez19 km · 1.477 m
  • Silvaplana19 km · 1.817 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-14-13-10-516873-2-8-13
2020+2,1+2,0±0,0+2,4+1,4−1,4+0,8+0,8+1,0−2,5+3,9−0,2
2021−1,7+2,6−1,0−3,2−2,5+0,9−0,5−0,9+1,8−0,8−0,5+0,9
2022+0,8+1,1+1,3+1,3+2,4+2,3+2,2+1,9−1,1+3,2+0,5+1,3
2023+0,2+1,8+2,8−0,4−0,1+1,1+0,7+1,0+3,8+3,0−2,1+2,3
2024+1,9+3,6+1,2−1,8−0,9−0,6+1,5+2,7−1,6+1,1+2,3+2,0
2025+1,9+2,5+1,6+2,9+0,2+3,9−1,2+1,0+0,6−0,3−0,2+2,6

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q668594) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken