Naar de inhoud
Peakyas
EN
Monte San Giorgio world heritage core area in Brusino Arsizio 2022-09-29 01

Berg·ZwitserlandZwitserland

Monte San Giorgio

1.097m

Mountain range Piambello-Campo dei Fiori-Nudo

Weer op de top

Leonhard Lenz · CC0 · Wikimedia Commons

Hoogte
1.097m
Prominentie
758m
Isolatie
3,4km
Hoogteverschil
827mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
40°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Dec–MrtPer maand ↓
Top
45.9136°N, 8.9497°E

Berg in Zwitserland

Monte San Giorgio is een berg in het gebergte Mountain range Piambello-Campo dei Fiori-Nudo (Zwitserland). De top ligt 1.097 m boven zeeniveau. De prominentie is 758 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 3,4 km verderop.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (270 m) rijst hij 827 m op. De steilste kant is de noordwestkant: gemiddeld 26° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 40° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Riva San Vitale, op 2 km en 277 m hoogte: 820 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Monte San Giorgio voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

8,0/10

Moeilijkheid tot de top

Wandeling

De meeste padstukken rond de top zijn T2 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,5117 gemarkeerde routes en 460 padstukken in de buurt
  • 1,2/1,55 hutten en schuilhutten
  • 0,8/2820 m klimmen vanuit het dal
  • 1,2/1,5758 m prominentie
  • 1,5/1,512 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,7/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

1,4/10

  • 0,9/42 km afdalingspistes
  • 0,2/1,56 skiliften
  • 0,4/1,5362 m tussen het laagste en het hoogste liftstation
  • 0,0/30 maanden sneeuw op ongeveer 457 m

Pistes per moeilijkheid

  • Gemiddeld 1 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 457 m, midden in het skigebied: af en toe sneeuw in januari.

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

6 liften · stations van 276 tot 638 m · 1 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Monte San Giorgio

Op de top: sneeuw van december tot maart. Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top1.097 msneeuw van december tot maart
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege687 maf en toe sneeuw van december tot februari
Soms sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuw
Riva San Vitale277 mgeen sneeuw
Geen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Monte San Giorgio, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 22 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -6 °C. De middagen op de top liggen in elke maand van een gemiddeld jaar boven nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 4.550 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is januari de droogste maand (50 mm) en november de natste (147 mm).

0 m1.000 m2.000 m3.000 m4.000 m5.000 mTOP · 1.097 mRIVA SAN VITALE · 277 mJanuari: 1.230 mFebruari: 1.480 mMaart: 2.200 mApril: 2.890 mMei: 3.540 mJuni: 4.220 mJuli: 4.550 mAugustus: 4.460 mSeptember: 3.820 mOktober: 3.020 mNovember: 2.090 mDecember: 1.350 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CRiva San Vitale max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari1-661.2305094,2
Februari2-581.4805985,5
Maart7-1122.2007096,4
April123172.890102135,9
Mei168213.540139165,7
Juni2012264.220120167,4
Juli2214284.550107157,9
Augustus2214274.460129167,1
September189233.82099126,1
Oktober125183.020112124,7
November60122.090147123,4
December2-571.35073103,5

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 800 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 3× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
1.097 m270 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
1.097 m270 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 22°NNO: 16°NOO: 25°OZO: 22°ZOZ: 14°ZZW: 19°ZWW: 22°WNW: 26°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Monte San Giorgio

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Monte San Giorgio van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

Een lift gaat tot Serpiano op 638 m — slechts 459 m onder de top.

  • 5berghutten en schuilhutten

    Capanna La Piana, Rifugio Monte Pravello (951 m), Rifugio Alpe Caviano (970 m) en nog 2

  • 6kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    Funivia Brusino Arsizio-Serpiano en nog 5

  • 1skigebieden

    Lanzo d'Intelvi

  • 117gemarkeerde wandelroutes

    European Long distance path E1 - part Switzerland, Soldino-Alpe di Melano, Alpe di Melano-Bellavista, Trans Swiss Trail en nog 113

  • 4via ferrata's

    Via Ferrata Angelino, Ferrata d‘Arrampicata

  • 7klimgebieden en -routes

    Falesia di Pogliana, Falesia Monte Orsa, Falesia di Bisuschio, Palestra di roccia del gruppo speleologico prealpino en nog 3

  • —gletsjers met een naam
  • 138uitzichtpunten

    San Bernardo, Cascata del Botto, Monte Pravello, Monte Rho d'Arcisate en nog 134

  • 5campings

    Monte San Giorgio, Campeggio ai Bosconi, International Camping, Monte Generoso en nog 1

  • 169hotels, B&B's en chalets

    Tresa Bay Hotel, Villa Marita, Hotel Colorado, Hotel International au Lac en nog 165

  • 551restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

460 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T4T5
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T4 alpien wandelen
  • T5 veeleisend alpien

Plaatsen aan de voet

  • Riva San Vitale2 km · 277 m
  • Melano3 km · 285 m
  • Porto Ceresio4 km · 280 m
  • Melide4 km · 282 m
  • Arzo5 km · 503 m
  • Saltrio5 km · 543 m
  • Besano6 km · 350 m
  • Mendrisio6 km · 338 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–20201271216202222181262
2020+2,8+3,4−0,1+1,5+1,0−1,3±0,0+0,7+0,7−1,3+1,5−1,2
2021−1,2+0,1+0,2−2,3−2,0+0,7−0,6−0,3+1,0−0,4+0,2+1,1
2022+2,8+3,1±0,0+0,3+2,4+3,3+4,0+2,3−0,1+3,8+1,2+0,5
2023+1,5+3,5+2,1−0,3−0,3+0,2+0,7+1,9+2,2+3,3+0,3+1,9
2024+2,2+4,4+0,9±0,0−1,6−0,9+0,9+2,4−1,4+0,9+1,2+2,2
2025+0,8+1,4+0,8+1,2+0,3+2,4−0,4+0,7−0,2−0,5±0,0+2,5

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q16648) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken