Naar de inhoud
Peakyas
EN
Cirque de Soaso et massif du Mont-Perdu

Berg·SpanjeSpanje

Monte Perdido

3.355m

Pyreneeën

Weer op de top

Patrick Rouzet · CC BY-SA 3.0 · Wikimedia Commons

Hoogte
3.355m
Prominentie
973m
Hoogteverschil
2.080mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
58°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Okt–JulPer maand ↓
Eerste beklimming
1802
Top
42.6758°N, 0.0344°E

Berg in de Pyreneeën

Monte Perdido is een berg in het gebergte Pyreneeën (Spanje). De top ligt 3.355 m boven zeeniveau. De prominentie — hoe ver hij boven het hoogste zadel naar een hogere top uitsteekt — is 973 m. De eerste beklimming was in 1802.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (1.275 m) rijst hij 2.080 m op. De steilste kant is de noordoostkant: gemiddeld 37° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 58° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Broto, op 15 km en 895 m hoogte: 2.460 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Monte Perdido voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

9,4/10

Moeilijkheid tot de top

Alpinisme

De meeste padstukken rond de top zijn T4 op de SAC-schaal. Gletsjers rond de top.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,521 gemarkeerde routes en 319 padstukken in de buurt
  • 1,5/1,518 hutten en schuilhutten
  • 2,0/22.460 m klimmen vanuit het dal
  • 1,3/1,5973 m prominentie
  • 1,5/1,59 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,6/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

3,5/10

  • 2,8/453 km afdalingspistes
  • 0,7/1,518 skiliften
  • 0,0/1,5hoogte van de stations niet in kaart
  • 0,0/30 maanden sneeuw op ongeveer 1.395 m

Pistes per moeilijkheid

  • Beginners 9 km
  • Makkelijk 27 km
  • Gemiddeld 11 km
  • Moeilijk 5 km
  • Freeride 1 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 1.395 m, midden in het skigebied: af en toe sneeuw van december tot februari.

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

18 liften · 0 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Monte Perdido

Op de top: sneeuw van oktober tot juli (soms van september tot juli). Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top3.355 msneeuw van oktober tot juli (soms van september tot juli)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege2.125 msneeuw van november tot april (soms van november tot mei)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Broto895 mgeen sneeuw
Geen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Monte Perdido, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 11 °C; in de nachten van februari zakt het naar ongeveer -17 °C. In 6 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 5.060 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is augustus de droogste maand (37 mm) en april de natste (72 mm).

1.000 m2.000 m3.000 m4.000 m5.000 mTOP · 3.355 mBROTO · 895 mJanuari: 2.000 mFebruari: 2.090 mMaart: 2.660 mApril: 3.200 mMei: 3.830 mJuni: 4.650 mJuli: 5.060 mAugustus: 4.990 mSeptember: 4.320 mOktober: 3.590 mNovember: 2.590 mDecember: 2.110 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CBroto max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-9-1672.00060124,5
Februari-8-1782.09048105,5
Maart-4-14122.66060106,4
April-1-12153.20072146,8
Mei3-8193.83071137,8
Juni8-3244.65050109,5
Juli11-1275.06037810,3
Augustus11-2274.9903789,4
September6-5224.32047108,0
Oktober2-8183.59059116,1
November-5-13112.59068134,8
December-8-1682.11050114,5

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 1.324 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 2× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
3.355 m1.271 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
3.355 m1.674 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 34°NNO: 37°NOO: 26°OZO: 8°ZOZ: 26°ZZW: 31°ZWW: 31°WNW: 18°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Monte Perdido

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Monte Perdido van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

  • 18berghutten en schuilhutten

    Cabane d'Estaubé (1.765 m), Observatorio de aves, Cabane de Groutte, Chalet La Grange de Holle (1.495 m) en nog 14

  • 5kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    Labas Blanc, Pic des Tentes, TSF4 du Belvédère, TSF2 Holle en nog 1

  • 2skigebieden

    Gavarnie Gèdre, Gavarnie-Gèdre

  • 21gemarkeerde wandelroutes

    HRP Étape 16, Cirque de Gavarnie, Pic de la Pahule, Mont Perdu par la brèche de Roland en nog 17

  • 1via ferrata's

    Clavijas de Cotatuero

  • —klimgebieden en -routes
  • 14gletsjers met een naam

    Glaciar Monte Perdido, Glacier de la Munia, Glacier des Gabiétous, Glacier du Casque en nog 10

  • 32uitzichtpunten

    Mirador de Ziarrazils, Mirador de la Herradura, Mirador de Calcilarruego, Mirador Cascada del Estrecho en nog 28

  • 3campings

    Aire de bivouac du Refuge des Espuguettes, La Bergerie, Aire pour camping-cars Gavarnie

  • 15hotels, B&B's en chalets

    Parador Nacional de Bielsa, Casas Rurales Urmo, Hôtel Vignemale, Auberge du Maillet en nog 11

  • 24restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

319 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T4T5T6
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T4 alpien wandelen
  • T5 veeleisend alpien
  • T6 moeilijk alpien

Plaatsen aan de voet

  • Broto15 km · 895 m
  • Bielsa16 km · 1.034 m
  • Puértolas16 km · 1.157 m
  • Laspuña21 km · 714 m
  • Luz-Saint-Sauveur22 km · 719 m
  • Fiscal24 km · 767 m
  • Yésero24 km · 1.130 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Monte Perdido (3 355 m), Senda de los Cazadores
Martin Stiburek · CC BY-SA 4.0
Monte Perdido, Senda de los Cazadores
Martin Stiburek · CC BY-SA 4.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-9-8-4-138111162-5-8
2020+1,6+5,3+0,9+0,5+2,2−2,8+0,7+0,6−0,5−3,0+2,8−1,7
2021−2,4+2,5+0,6−0,3−0,9−0,6−0,4+0,9+0,1+0,7−1,6+1,7
2022+2,4+3,6−0,3+0,1+3,5+3,3+4,5+3,0+1,1+2,9+1,8+1,7
2023−1,1+1,4+2,9+2,6+0,4−0,4+2,2+2,3+2,7+3,0+2,2+2,3
2024+3,1+3,8+1,3+1,0−0,1−0,2+2,1+2,8−2,2+0,2+3,1+1,3
2025+1,2+2,9−1,3+1,2+0,7+4,0+0,4+2,6+0,5+1,4+0,1+0,8

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q215662) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken