Naar de inhoud
Peakyas
EN
Chhukung Ri-122-Lhotse-2007-gje

Berg·Volksrepubliek ChinaNepalVolksrepubliek China / Nepal

Lhotse

8.516m

Mahalangur Himal

Weer op de top

Gerd Eichmann · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons

Hoogte
8.516m
Prominentie
610m
Isolatie
2,7km
Hoogteverschil
3.413mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
73°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Hele jaarPer maand ↓
Eerste beklimming
1956
Top
27.9617°N, 86.9325°E

4e hoogste berg ter wereld, gelegen in Nepal en China

Lhotse is een berg in het gebergte Mahalangur Himal (Volksrepubliek China). De top ligt 8.516 m boven zeeniveau. De prominentie is 610 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 2,7 km verderop. De eerste beklimming was in 1956.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (5.103 m) rijst hij 3.413 m op. De steilste kant is de zuidkant: gemiddeld 60° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 73° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Lobuche, op 12 km en 4.949 m hoogte: 3.567 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Lhotse voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

4,9/10

Moeilijkheid tot de top

Expeditie

Boven 6.500 m: een expeditieberg (hoogte, logistiek, vaak vergunningen). Gletsjers rond de top.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 1,1/2,53 gemarkeerde routes en 7 padstukken in de buurt
  • 0,2/1,51 hutten en schuilhutten
  • 2,0/23.567 m klimmen vanuit het dal
  • 1,2/1,5610 m prominentie
  • 0,0/1,50 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,3/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

—

Geen skipistes binnen 12 km in OpenStreetMap.

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Lhotse

Op de top: het hele jaar sneeuw. Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top8.516 mhet hele jaar sneeuw
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege6.732 mhet hele jaar sneeuw
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Lobuche4.949 msneeuw in mei (soms van maart tot juni)
Geen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Lhotse, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer -14 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -43 °C. Zelfs in de warmste maand blijft de top de hele dag onder nul: ijs en sneeuw het hele jaar door. Zelfs op zijn hoogst, in juli, komt de nulgradengrens maar tot ongeveer 6.390 m: 2.126 m onder de top. In de regio is november de droogste maand (2 mm) en juli de natste (164 mm).

2.000 m4.000 m6.000 m8.000 mTOP · 8.516 mLOBUCHE · 4.949 mJanuari: 3.990 mFebruari: 4.240 mMaart: 4.690 mApril: 5.190 mMei: 5.750 mJuni: 6.330 mJuli: 6.390 mAugustus: 6.300 mSeptember: 6.050 mOktober: 5.380 mNovember: 4.890 mDecember: 4.360 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CLobuche max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-29-43-63.990418,4
Februari-28-42-54.240718,4
Maart-25-38-24.6901139,1
April-22-3325.1901959,3
Mei-18-2955.75046109,5
Juni-14-2596.33070159,0
Juli-14-2296.390164236,6
Augustus-14-2396.300144246,7
September-16-2576.05076148,0
Oktober-20-3135.3801949,9
November-24-3604.890209,6
December-27-40-44.360219,3

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 4.855 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Ware schaal: geen verticale overdrijving.

West – oost
8.516 m5.498 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
8.516 m4.990 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 31°NNO: 46°NOO: 29°OZO: 50°ZOZ: 60°ZZW: 57°ZWW: 40°WNW: 42°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Lhotse

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Lhotse van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

  • 1berghutten en schuilhutten

    Shepherd's hut

  • —kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen
  • —skigebieden
  • 3gemarkeerde wandelroutes

    珠穆朗玛峰北坡登顶路线, Everest South Col, Island Peak Trek

  • —via ferrata's
  • —klimgebieden en -routes
  • 18gletsjers met een naam

    ल्होत्से हिमनदी, Ama Dablam Glacier, नुप्त्से हिमनदी, 中绒布冰川 en nog 14

  • 4uitzichtpunten

    Chukhung Ri

  • 11campings

    Camp 4S South Col, 二号营地, 一号营地, 前进营地 en nog 7

  • 7hotels, B&B's en chalets

    Namaste Lodge, Khangri Resort, Sunrise lodge, Panorama Lodge en nog 3

  • 2restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

7 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T4T6
  • T4 alpien wandelen
  • T6 moeilijk alpien

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Chhukung Ri-140-Lhotse-Imja Tse-2007-gje
Gerd Eichmann · CC BY-SA 4.0
Dingboche from the trail to Tengboche
DARIO SEVERI · CC BY-SA 4.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-29-28-25-22-18-14-14-14-16-20-24-27
2020−2,3−0,8−1,4−1,7−1,0−0,8−1,0+0,2+0,8+2,1−1,1+0,3
2021+2,9+1,3+0,3−1,8−0,5−0,3−0,5+0,1−0,3+1,4+0,8−1,2
2022−1,6−3,2+2,9+1,7+0,5+0,4−0,2+0,2+0,2+0,1+0,1+1,4
2023+1,2+2,4−0,4−1,3−1,7−0,2−0,1+0,8+0,8+0,3±0,0+0,9
2024+0,3−1,0+0,6+0,3+0,4+0,8+0,3±0,0+0,2+1,6+1,0+0,5
2025+3,8+1,0−1,8−0,5+0,3−0,3+0,3+0,2+0,2+0,5+0,5+2,4

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q168702) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken