Naar de inhoud
Peakyas
EN
Torre in 3D: echt reliëf (Copernicus DEM) en satellietbeeld (Sentinel-2)

Berg·PortugalPortugal

Torre

1.993m

Serra da Estrela

Weer op de top

3D-weergave getekend met Copernicus WorldDEM-30 (© DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA) en Sentinel-2 cloudless 2016 van EOX IT Services GmbH, CC BY 4.0

Hoogte
1.993m
Prominentie
1.204m
Hoogteverschil
1.156mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
44°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Nov–MeiPer maand ↓
Top
40.3219°N, 7.6128°W

Hoogste top van continentaal Portugal

Torre is een berg in het gebergte Serra da Estrela (Portugal). De top ligt 1.993 m boven zeeniveau. De prominentie — hoe ver hij boven het hoogste zadel naar een hogere top uitsteekt — is 1.204 m.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (837 m) rijst hij 1.156 m op. De steilste kant is de zuidoostkant: gemiddeld 16° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 44° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Loriga, op 6 km en 755 m hoogte: 1.238 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Torre voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

7,2/10

Moeilijkheid tot de top

Wandeling

De meeste padstukken rond de top zijn T2 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,3/2,522 gemarkeerde routes en 11 padstukken in de buurt
  • 0,5/1,52 hutten en schuilhutten
  • 1,2/21.238 m klimmen vanuit het dal
  • 1,3/1,51.204 m prominentie
  • 1,5/1,512 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,3/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

1,4/10

  • 1,3/45 km afdalingspistes
  • 0,2/1,54 skiliften
  • 0,0/1,5hoogte van de stations niet in kaart
  • 0,0/30 maanden sneeuw op ongeveer 1.255 m

Pistes per moeilijkheid

  • Makkelijk 2 km
  • Gemiddeld 2 km
  • Moeilijk 1 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 1.255 m, midden in het skigebied: af en toe sneeuw van december tot januari.

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

4 liften · 0 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Torre

Op de top: sneeuw van november tot mei. Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top1.993 msneeuw van november tot mei
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege1.374 msneeuw in januari (soms van december tot februari)
De hele maand sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuw
Loriga755 mgeen sneeuw
Geen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Torre, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in augustus wordt het op de top ongeveer 22 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -7 °C. De middagen op de top liggen in elke maand van een gemiddeld jaar boven nul. In augustus stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 5.340 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is juli de droogste maand (12 mm) en oktober de natste (146 mm).

1.000 m2.000 m3.000 m4.000 m5.000 mTOP · 1.993 mLORIGA · 755 mJanuari: 2.110 mFebruari: 2.330 mMaart: 2.800 mApril: 3.260 mMei: 3.930 mJuni: 4.680 mJuli: 5.260 mAugustus: 5.340 mSeptember: 4.740 mOktober: 3.690 mNovember: 2.630 mDecember: 2.190 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CLoriga max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari1-792.110140124,3
Februari2-7102.330104105,9
Maart5-5132.800118116,5
April8-3163.260102127,6
Mei130213.93062109,6
Juni183264.68031511,2
Juli215295.26012212,7
Augustus226305.34020311,6
September184264.7404879,1
Oktober110193.690146126,1
November4-4122.630140144,6
December1-792.190129134,3

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 710 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 2× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
1.993 m609 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
1.993 m744 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 5°NNO: 5°NOO: 9°OZO: 16°ZOZ: 6°ZZW: 5°ZWW: 6°WNW: 8°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Torre

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Torre van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

  • 2berghutten en schuilhutten
  • 1kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    Telecadeira da Torre

  • 2skigebieden

    Serra da Estrela, Estância de Ski da Serra da Estrela

  • 22gemarkeerde wandelroutes

    Trilho dos Pastores, Rota do Carvão, Grande Rota do Zêzere, Rota das Canadas en nog 18

  • —via ferrata's
  • 8klimgebieden en -routes

    Parede dos Fantasmas, Esporão Verde, Placa Verde, Corredor dos Mercadores en nog 4

  • —gletsjers met een naam
  • 26uitzichtpunten

    Miradouro da Penha d'Águia, Um vale em forma de "U", Covões do Alto Zêzere, Miradouro da Varanda dos Pastores en nog 22

  • 3campings

    Campismo do Covão da Ametade, Parque do Pião, Parque de Autocaravanas de Unhais da Serra

  • 49hotels, B&B's en chalets

    Pousada da Juventude Penhas da Saúde, Luna Hotel Serra da Estrela, Quinta do Crestelo, SportHotel en nog 45

  • 120restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

11 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T2T3
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen

Plaatsen aan de voet

  • Loriga6 km · 755 m
  • Covilhã10 km · 700 m
  • Manteigas11 km · 794 m
  • São Romão12 km · 594 m
  • Teixoso13 km · 561 m
  • Seia13 km · 551 m
  • Oliveira do Hospital21 km · 508 m
  • Aldeia de Joanes22 km · 471 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Os quatro edifícios
JC Ferreira - Fotografia · CC BY-SA 4.0
A Torre pintada de branco
JC Ferreira - Fotografia · CC BY-SA 4.0
Alvoco da Serra, 6270, Portugal - panoramio
ribak000 · CC BY 3.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020125813182122181141
2020+0,7+3,9+1,2−1,3+2,4−1,7+3,3−0,8±0,0−1,9+1,4−0,6
2021−1,3+0,6+1,1+0,8−0,3−0,3−1,1+0,5−2,1+1,6−0,2+2,0
2022+1,4+3,1−0,7−0,1+3,4+0,1+4,9+2,9−1,5+2,0+1,2+1,9
2023−0,1+0,5+1,6+4,0+0,1+0,8+0,6+2,3−1,0+2,4+2,0+0,6
2024+2,4+2,8−0,1+2,2−0,5−0,7+1,3+2,9−0,4−0,7+2,9+1,3
2025+1,2+1,2−1,2+0,1+0,6+2,6+1,8+2,7−0,2+3,1±0,0−0,4

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

In de buurt

Meer bergen in de buurt

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q2746237) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken