Naar de inhoud
Peakyas
EN
Newcastle and Slieve Donard from the beach

Berg·Verenigd KoninkrijkVerenigd Koninkrijk

Slieve Donard

849m

Mourne Mountains

Weer op de top

Anderson-Ivor · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons

Hoogte
849m
Prominentie
825m
Hoogteverschil
850mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
38°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Af en toePer maand ↓
Top
54.1803°N, 5.9208°W

Berg in het Verenigd Koninkrijk

Slieve Donard is een berg in het gebergte Mourne Mountains (Verenigd Koninkrijk). De top ligt 849 m boven zeeniveau. De prominentie — hoe ver hij boven het hoogste zadel naar een hogere top uitsteekt — is 825 m.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (-1 m) rijst hij 850 m op. De steilste kant is de noordkant: gemiddeld 24° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 38° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Newcastle, op 5 km en 5 m hoogte: 844 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Slieve Donard voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

6,7/10

Moeilijkheid tot de top

Wandeling

De meeste padstukken rond de top zijn T2 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,540 gemarkeerde routes en 35 padstukken in de buurt
  • 0,2/1,51 hutten en schuilhutten
  • 0,8/2844 m klimmen vanuit het dal
  • 1,3/1,5825 m prominentie
  • 1,5/1,512 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,3/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

—

Geen skipistes binnen 12 km in OpenStreetMap.

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Slieve Donard

Op de top: af en toe sneeuw van januari tot maart. Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top849 maf en toe sneeuw van januari tot maart
Soms sneeuwSoms sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuw
Halverwege427 mgeen sneeuw
Geen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuw
Newcastle5 mgeen sneeuw
Geen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Slieve Donard, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in augustus wordt het op de top ongeveer 11 °C; in de nachten van februari zakt het naar ongeveer 0 °C. De middagen op de top liggen in elke maand van een gemiddeld jaar boven nul. In augustus stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 2.520 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is april de droogste maand (61 mm) en november de natste (114 mm).

0 m1.000 m2.000 m3.000 mTOP · 849 mNEWCASTLE · 5 mJanuari: 1.280 mFebruari: 1.190 mMaart: 1.260 mApril: 1.510 mMei: 1.880 mJuni: 2.250 mJuli: 2.490 mAugustus: 2.520 mSeptember: 2.360 mOktober: 2.050 mNovember: 1.680 mDecember: 1.420 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CNewcastle max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari3181.28098180,9
Februari2081.19078152,3
Maart3081.26077154,1
April42101.51061136,0
Mei74121.88067137,2
Juni96152.25077146,6
Juli118162.49078166,3
Augustus118162.52094165,5
September107152.36082154,3
Oktober86132.050112172,6
November53111.680114191,3
December4291.420106190,6

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 17 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 3× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
849 m0 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
849 m20 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 24°NNO: 16°NOO: 23°OZO: 23°ZOZ: 20°ZZW: 18°ZWW: 19°WNW: 21°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Slieve Donard

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Slieve Donard van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

  • 1berghutten en schuilhutten

    Shoddy Hut

  • —kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen
  • —skigebieden
  • 40gemarkeerde wandelroutes

    Mourne Way, Ulster Way, Tollymore Forest - Arboretum Path, Tollymore Forest - River Trail en nog 36

  • —via ferrata's
  • 2klimgebieden en -routes

    Annalong Buttress

  • —gletsjers met een naam
  • 15uitzichtpunten

    Salmon Leap, Curraghard, The Drinns, White Fort en nog 11

  • 15campings

    Mourne Camping, Carrick Little Glamping, Millstone Motorhome, Caravan and Camping Park, Tollymore Forest en nog 11

  • 29hotels, B&B's en chalets

    Conlyn House, Hutt Backpackers Hostel, Arley Guest House, Laurie en nog 25

  • 38restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

35 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen

Plaatsen aan de voet

  • Newcastle5 km · 5 m
  • Annalong8 km · 15 m
  • Castlewellan9 km · 113 m
  • Dundrum10 km · 6 m
  • Kilkeel14 km · 16 m
  • Rathfriland18 km · 84 m
  • Rostrevor20 km · 8 m
  • Downpatrick21 km · 11 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Murlough Beach, August 2010 (04)
Ardfern · CC BY-SA 3.0
Mourne Mountains 0006
Dieglop · CC BY-SA 4.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020323479111110854
2020+0,5+0,6+0,2+0,4+0,3±0,0−0,6+0,2+0,1−0,5+0,7−0,4
2021−1,2+0,1+0,7−0,9−0,8+0,5+1,6+0,3+1,2+1,0+0,4+0,6
2022+0,5+1,5+1,2+0,4+0,7+0,2+1,0+1,5+0,8+1,4+1,5−0,5
2023+0,3+1,4+0,5+0,5+1,3+1,9−0,1+0,6+1,6+1,0+0,2+1,0
2024±0,0+1,5+1,0+0,7+1,5−0,1−0,3+0,4−0,1+0,5+0,6+1,0
2025−0,2+0,7+1,4+1,3+1,8+1,1+1,1+1,1+0,3+0,3+0,6+0,9

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q550163) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken