Naar de inhoud
Peakyas
EN
Puy de Sancy 2016-08-23 n18

Vulkaan·FrankrijkFrankrijk

Puy de Sancy

1.885m

Centraal Massief

Weer op de top

Marie-Lan Nguyen · CC BY 4.0 · Wikimedia Commons

Hoogte
1.885m
Prominentie
1.578m
Isolatie
221km
Hoogteverschil
838mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
44°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Nov–MeiPer maand ↓
Top
45.5283°N, 2.8139°E

Berg in Frankrijk

Puy de Sancy is een vulkaan in het gebergte Centraal Massief (Frankrijk). De top ligt 1.885 m boven zeeniveau. De prominentie is 1.578 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 221 km verderop.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (1.047 m) rijst hij 838 m op. De steilste kant is de zuidwestkant: gemiddeld 25° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 44° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Mont-Dore, op 5 km en 1.031 m hoogte: 854 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Puy de Sancy voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

8,0/10

Moeilijkheid tot de top

Wandeling

De meeste padstukken rond de top zijn T1 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,3/2,519 gemarkeerde routes en 47 padstukken in de buurt
  • 1,2/1,55 hutten en schuilhutten
  • 0,9/2854 m klimmen vanuit het dal
  • 1,4/1,51.578 m prominentie
  • 1,5/1,512 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,7/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

7,6/10

  • 3,1/480 km afdalingspistes
  • 1,5/1,545 skiliften
  • 0,0/1,5hoogte van de stations niet in kaart
  • 3,0/36 maanden sneeuw op ongeveer 1.531 m

Pistes per moeilijkheid

  • Beginners 20 km
  • Makkelijk 27 km
  • Gemiddeld 21 km
  • Moeilijk 9 km
  • Freeride 3 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 1.531 m, midden in het skigebied: sneeuw van november tot april.

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

45 liften · 152 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Puy de Sancy

Op de top: sneeuw van november tot mei. Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top1.885 msneeuw van november tot mei
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege1.458 msneeuw van december tot april (soms van november tot april)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuw
Mont-Dore1.031 msneeuw van december tot maart
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Puy de Sancy, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 17 °C; in de nachten van februari zakt het naar ongeveer -10 °C. In 3 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 4.510 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is februari de droogste maand (38 mm) en mei de natste (83 mm).

0 m1.000 m2.000 m3.000 m4.000 m5.000 mTOP · 1.885 mMONT-DORE · 1.031 mJanuari: 1.360 mFebruari: 1.490 mMaart: 2.140 mApril: 2.770 mMei: 3.360 mJuni: 4.090 mJuli: 4.510 mAugustus: 4.490 mSeptember: 3.800 mOktober: 3.050 mNovember: 2.060 mDecember: 1.460 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CMont-Dore max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-3-1021.36050122,7
Februari-2-1031.49038104,2
Maart2-872.14050115,5
April6-4112.77067136,2
Mei10-1153.36083146,8
Juni143204.09072138,6
Juli175234.51068119,0
Augustus175224.49072108,1
September121183.80061106,9
Oktober8-2133.05070124,8
November1-672.06069143,1
December-3-931.46055122,6

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 818 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 3× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
1.885 m961 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
1.885 m1.059 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 25°NNO: 17°NOO: 14°OZO: 8°ZOZ: 8°ZZW: 25°ZWW: 20°WNW: 17°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Puy de Sancy

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Puy de Sancy van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

Een lift gaat tot Sancy op 1.342 m — slechts 543 m onder de top.

  • 5berghutten en schuilhutten

    Buron du Col (1.401 m), Refuge de Merdençon (1.322 m), Le Buron de la Croix Saint-Robert (1.324 m), Chalet du Sancy (1.275 m) en nog 1

  • 10kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    Plaine des Moutons, Falaise, Perdrix, Perce Neige en nog 6

  • 5skigebieden

    Chastreix, Pertuyzat-Montchal, Super Besse, Chastreix-Sancy en nog 1

  • 19gemarkeerde wandelroutes

    Ballade autour du Pavin, La Couze de Surains, Circuit La Roche De Vendeix, Tour des volcans et lacs d'Auvergne en nog 15

  • 4via ferrata's

    Via Ferrata du Capucin, Via Ferrata du Capucin: Variante Facile, Via Ferrata du Capucin: Variante Très Difficile

  • 8klimgebieden en -routes

    Site d'escalade en falaise, Site d'escalade du Lac Pavin secteur de gauche, Site d'escalade en falaise, Site d'escalade du lac Pavin secteur de droite, Aiguille du Moine, Parcours Xtrem aventure de la biche en nog 4

  • —gletsjers met een naam
  • 44uitzichtpunten

    Puy Ferrand, Puy de Cliergue, Cascade de la Barthe, Estive Bessarde en nog 40

  • 32campings

    Camping-car park Picherande, Aire de bivouac de Chambon-sur-Lac, Aire de pique-nique autorisé / feux interdits, Aire de Bivouac de Picherande en nog 28

  • 160hotels, B&B's en chalets

    La Marmotte du Sancy, Central hotel, Hôtel Bellevue, Auberge des Mancelles en nog 156

  • 120restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

47 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T4T5
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T4 alpien wandelen
  • T5 veeleisend alpien

Plaatsen aan de voet

  • Mont-Dore5 km · 1.031 m
  • La Bourboule9 km · 855 m
  • Besse-et-Saint-Anastaise9 km · 1.042 m
  • Saint-Sauves-d'Auvergne13 km · 850 m
  • Aydat19 km · 853 m
  • Condat21 km · 727 m
  • Messeix23 km · 763 m
  • Lanobre24 km · 640 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Crêtes du Sancy, depuis le Puy de la Tache
JeliaFr · CC BY-SA 3.0
Gipfelpartie des Puy de Sancy
GerritR · CC BY-SA 4.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-3-226101417171281-3
2020+2,3+4,1+1,0+3,1+1,9−2,2+1,2+2,1+1,8−2,8+2,8+0,2
2021−2,0+3,8+0,6−1,1−2,3+0,3−2,2−1,5+1,5−0,4−2,1+1,1
2022+0,1+2,4+2,0+0,2+4,2+3,4+3,2+3,2+0,6+5,0+2,3+1,1
2023−0,1+1,9+1,5−0,7−0,4+1,7+1,6+2,5+6,2+4,6+0,1+1,8
2024+1,7+3,7+1,7−0,4−1,3−1,4+0,1+2,0−2,6+1,6+2,5+0,9
2025+1,8+2,8+0,7+1,9+1,8+5,7+1,8+3,9+0,2+0,8+0,9+2,7

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q778597) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken