Naar de inhoud
Peakyas
EN
Vistas de Peñalara (2671533685)

Berg·SpanjeSpanje

Peñalara

2.430m

Sierra de Guadarrama

Weer op de top

Roman Santos from Madrid, Spain · CC BY 2.0 · Wikimedia Commons

Hoogte
2.430m
Prominentie
1.113m
Hoogteverschil
1.190mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
43°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Nov–MeiPer maand ↓
Top
40.8500°N, 3.9561°W

Berg in Spanje

Peñalara is een berg in het gebergte Sierra de Guadarrama (Spanje). De top ligt 2.430 m boven zeeniveau. De prominentie — hoe ver hij boven het hoogste zadel naar een hogere top uitsteekt — is 1.113 m.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (1.240 m) rijst hij 1.190 m op. De steilste kant is de noordwestkant: gemiddeld 26° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 43° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is San Ildefonso, op 7 km en 1.166 m hoogte: 1.264 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Peñalara voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

8,4/10

Moeilijkheid tot de top

Wandeling

De meeste padstukken rond de top zijn T2 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,528 gemarkeerde routes en 426 padstukken in de buurt
  • 1,5/1,511 hutten en schuilhutten
  • 1,3/21.264 m klimmen vanuit het dal
  • 1,3/1,51.113 m prominentie
  • 1,5/1,512 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,3/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

6,8/10

  • 2,6/442 km afdalingspistes
  • 0,8/1,521 skiliften
  • 0,4/1,5417 m tussen het laagste en het hoogste liftstation
  • 3,0/35 maanden sneeuw op ongeveer 1.968 m

Pistes per moeilijkheid

  • Beginners 11 km
  • Makkelijk 26 km
  • Gemiddeld 3 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 1.968 m, midden in het skigebied: sneeuw van december tot april (soms van november tot april).

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

21 liften · stations van 1.760 tot 2.177 m · 3 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Peñalara

Op de top: sneeuw van november tot mei. Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top2.430 msneeuw van november tot mei
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege1.798 msneeuw van december tot maart (soms van november tot maart)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuw
San Ildefonso1.166 maf en toe sneeuw in januari
Soms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Peñalara, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 21 °C; in de nachten van februari zakt het naar ongeveer -11 °C. In 3 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 5.690 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is juli de droogste maand (13 mm) en oktober de natste (72 mm).

1.000 m2.000 m3.000 m4.000 m5.000 m6.000 mTOP · 2.430 mSAN ILDEFONSO · 1.166 mJanuari: 2.080 mFebruari: 2.280 mMaart: 2.860 mApril: 3.380 mMei: 4.090 mJuni: 5.060 mJuli: 5.690 mAugustus: 5.630 mSeptember: 4.820 mOktober: 3.800 mNovember: 2.680 mDecember: 2.180 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CSan Ildefonso max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-2-1162.0804893,9
Februari-1-1172.2804485,3
Maart3-8112.8605396,5
April6-6143.38059117,7
Mei11-2194.09051119,4
Juni172255.06030611,0
Juli215295.69013312,3
Augustus215295.63017411,0
September162244.8202768,9
Oktober9-2173.80072106,4
November2-8102.68063104,5
December-2-1072.1804994,1

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 1.077 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 3× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
2.430 m1.237 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
2.430 m1.745 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 18°NNO: 15°NOO: 18°OZO: 22°ZOZ: 21°ZZW: 10°ZWW: 15°WNW: 26°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Peñalara

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Peñalara van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

Een lift gaat tot Estación superior de Guarramillas op 2.177 m — slechts 253 m onder de top.

  • 11berghutten en schuilhutten

    Cabaña del Tio Blas, Refugio El Pingarrón (1.830 m), Mirador de Lucio, Chozo de La Fuente del Infante (1.826 m) en nog 7

  • 10kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    Telégrafo, Escaparate, Del Arroyo, Pepe Arias en nog 6

  • 2skigebieden

    Estación de Esquí de Valdesquí

  • 28gemarkeerde wandelroutes

    La Loma del Noruego, Pasaderas - Pesquerías, Circuito Peñalara, Cuerda Larga en nog 24

  • —via ferrata's
  • 1klimgebieden en -routes

    Rocódromo

  • —gletsjers met een naam
  • 36uitzichtpunten

    Mirador de la Gitana, Mirador del Cancho, Mirador de los Robledos, Mirador de Poyo Judio en nog 32

  • 1campings
  • 27hotels, B&B's en chalets

    Hostal El Torreón, El Refugio de la Sauca, El Pajar de Alameda, La casa de David en nog 23

  • 68restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

426 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T4T5
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T4 alpien wandelen
  • T5 veeleisend alpien

Plaatsen aan de voet

  • San Ildefonso7 km · 1.166 m
  • Rascafría9 km · 1.158 m
  • Palazuelos de Eresma13 km · 1.084 m
  • Navacerrada14 km · 1.199 m
  • Cercedilla15 km · 1.194 m
  • Becerril de la Sierra15 km · 1.085 m
  • San Cristóbal de Segovia15 km · 1.076 m
  • Boalo15 km · 928 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-2-136111721211692-2
2020+0,9+4,6+0,7−0,8+1,4−2,2+1,3−0,4−0,6−2,4+1,9−1,0
2021−2,3+1,4+0,3−0,8−1,1−1,7−1,5+0,9−1,9+0,5−1,8+1,3
2022+1,1+3,2−1,3−1,0+3,1+1,9+4,4+2,5−0,1+2,6+2,1+1,7
2023−0,1+0,2+2,2+4,3+0,2−1,1+1,4+1,7−0,9+2,3+2,1+0,8
2024+2,2+2,5+0,3+1,4−0,4−1,5+1,4+2,4−1,7−0,4+2,9+1,2
2025+1,0+2,6−2,3+0,6−0,6+2,3+0,1+2,2+0,2+2,5−0,1−0,3

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

In de buurt

Meer bergen in de buurt

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q1478880) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken