Naar de inhoud
Peakyas
EN
Aoraki Mount Cook and Mount Tasman across Lake Matheson

Berg·Nieuw-ZeelandNieuw-Zeeland

Mount Tasman

3.497m

Nieuw-Zeelandse Alpen

Weer op de top

Pseudopanax at English Wikipedia · Public domain · Wikimedia Commons

Hoogte
3.497m
Prominentie
519m
Isolatie
3,2km
Hoogteverschil
2.456mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
64°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Hele jaarPer maand ↓
Eerste beklimming
1895
Top
43.5658°S, 170.1569°E

Berg in Nieuw-Zeeland

Mount Tasman is een berg in het gebergte Nieuw-Zeelandse Alpen (Nieuw-Zeeland). De top ligt 3.497 m boven zeeniveau. De prominentie is 519 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 3,2 km verderop. De eerste beklimming was in 1895.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (1.041 m) rijst hij 2.456 m op. De steilste kant is de noordkant: gemiddeld 42° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 64° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

Meer op Wikipedia

Scores

Mount Tasman voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

6,5/10

Moeilijkheid tot de top

Alpinisme

Gletsjers rond de top.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 0,5/2,51 gemarkeerde routes en 0 padstukken in de buurt
  • 1,5/1,58 hutten en schuilhutten
  • 2,0/22.456 m klimmen vanuit het dal
  • 1,2/1,5519 m prominentie
  • 1,0/1,54 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,3/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

—

Geen skipistes binnen 12 km in OpenStreetMap.

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Mount Tasman

Op de top: het hele jaar sneeuw. Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top3.497 mhet hele jaar sneeuw
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege2.269 msneeuw van mei tot oktober (soms het hele jaar)
Soms sneeuwSoms sneeuwSoms sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwSoms sneeuwSoms sneeuw
Voet van de berg1.041 maf en toe sneeuw in juli
Geen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Mount Tasman, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in februari wordt het op de top ongeveer -3 °C; in de nachten van juli zakt het naar ongeveer -16 °C. Zelfs in de warmste maand blijft de top de hele dag onder nul: ijs en sneeuw het hele jaar door. Zelfs op zijn hoogst, in februari, komt de nulgradengrens maar tot ongeveer 3.020 m: 477 m onder de top. In de regio is februari de droogste maand (133 mm) en december de natste (197 mm).

1.000 m2.000 m3.000 mTOP · 3.497 mJanuari: 2.990 mFebruari: 3.020 mMaart: 2.830 mApril: 2.460 mMei: 2.090 mJuni: 1.790 mJuli: 1.650 mAugustus: 1.770 mSeptember: 1.990 mOktober: 2.170 mNovember: 2.460 mDecember: 2.790 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-3-92.990177157,8
Februari-3-83.020133137,8
Maart-4-102.830151156,8
April-7-122.460150155,5
Mei-9-132.090178183,8
Juni-11-161.790176173,2
Juli-12-161.650150163,4
Augustus-11-161.770155184,1
September-10-151.990177184,6
Oktober-9-142.170181195,4
November-7-122.460173166,5
December-5-102.790197187,2

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 770 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Ware schaal: geen verticale overdrijving.

West – oost
3.497 m1.124 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
3.497 m1.418 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 42°NNO: 34°NOO: 38°OZO: 41°ZOZ: 30°ZZW: 30°ZWW: 41°WNW: 35°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Mount Tasman

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Mount Tasman van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

  • 8berghutten en schuilhutten

    Empress Hut, Plateau Hut, Chancellor Hut, Centennial Hut (2.400 m) en nog 4

  • —kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen
  • —skigebieden
  • 1gemarkeerde wandelroutes

    Ball Pass Crossing

  • —via ferrata's
  • —klimgebieden en -routes
  • 49gletsjers met een naam

    Walpole Glacier, Dorothy Glacier, Banks Glacier, Law Glacier en nog 45

  • —uitzichtpunten
  • —campings
  • —hotels, B&B's en chalets
  • —restaurants en cafés

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Fox Valley entrance with Mount Tasman and Aoraki Mount Cook behind and paddocks in front
Pseudopanax at English Wikipedia · Public domain
Lake Matheson, view to Mount Cook, New Zealand (2)
Michal Klajban · CC BY-SA 4.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-3-3-4-7-9-11-12-11-10-9-7-5
2020+0,2+0,7−0,1−1,0+0,5+0,8+0,4+1,1−0,3+0,7+1,3−0,3
2021−1,1+0,4±0,0−0,1+0,3+1,3+0,6+0,1−0,5+1,1+1,8+0,5
2022+2,2+1,2+2,5+1,6+1,6+0,1−0,1+1,0+0,7+0,6+1,3+1,4
2023+2,8+1,4−0,2+1,0+1,4+1,1+0,7−0,5+1,0+0,7+1,1+0,6
2024+0,3−1,2−1,6−0,3−0,6+0,8+0,8+0,3−0,6+0,2+0,4+1,4
2025+1,6+1,2+0,8+1,1+0,8−0,3+1,3+0,2−1,0−0,6+0,9−0,6

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q1551962) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken