Naar de inhoud
Peakyas
EN
Mount Robson 08122005

Berg·CanadaCanada

Mount Robson

3.954m

Rainbow Range

Weer op de top

Michael Konen · CC BY 3.0 · Wikimedia Commons

Hoogte
3.954m
Prominentie
2.829m
Isolatie
460km
Hoogteverschil
2.974mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
62°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Hele jaarPer maand ↓
Eerste beklimming
1913
Top
53.1108°N, 119.1571°W

Berg in Canada

Mount Robson is een berg in het gebergte Rainbow Range (Canada). De top ligt 3.954 m boven zeeniveau. De prominentie is 2.829 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 460 km verderop. De eerste beklimming was in 1913.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (980 m) rijst hij 2.974 m op. De steilste kant is de noordkant: gemiddeld 48° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 62° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

Meer op Wikipedia

Scores

Mount Robson voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

6,8/10

Moeilijkheid tot de top

Alpinisme

Gletsjers rond de top.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 1,5/2,53 gemarkeerde routes en 35 padstukken in de buurt
  • 0,5/1,52 hutten en schuilhutten
  • 2,0/22.974 m klimmen vanuit het dal
  • 1,5/1,52.829 m prominentie
  • 1,0/1,54 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,3/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

—

Geen skipistes binnen 12 km in OpenStreetMap.

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Mount Robson

Op de top: het hele jaar sneeuw. Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top3.954 mhet hele jaar sneeuw
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege2.467 msneeuw van oktober tot juni (soms van september tot juni)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Voet van de berg980 msneeuw van november tot april
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Mount Robson, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 2 °C; in de nachten van december zakt het naar ongeveer -32 °C. In 10 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 4.300 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is februari de droogste maand (38 mm) en juni de natste (91 mm).

0 m1.000 m2.000 m3.000 m4.000 mTOP · 3.954 mJanuari: 420 mFebruari: 590 mMaart: 1.150 mApril: 1.920 mMei: 3.070 mJuni: 3.820 mJuli: 4.300 mAugustus: 4.180 mSeptember: 3.380 mOktober: 2.180 mNovember: 980 mDecember: 190 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-23-3142048142,2
Februari-22-3259038114,2
Maart-18-281.15055165,2
April-13-221.92050156,8
Mei-6-153.07061167,1
Juni-1-113.82091206,8
Juli2-84.30089187,7
Augustus1-94.18065157,2
September-4-143.38060145,4
Oktober-12-202.18060153,4
November-19-2798056161,8
December-24-3219039132,0

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 1.731 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Ware schaal: geen verticale overdrijving.

West – oost
3.954 m1.125 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
3.954 m1.339 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 48°NNO: 40°NOO: 38°OZO: 26°ZOZ: 43°ZZW: 47°ZWW: 44°WNW: 35°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Mount Robson

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Mount Robson van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

  • 2berghutten en schuilhutten

    Robson Pass Hut, Cabin

  • —kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen
  • —skigebieden
  • 3gemarkeerde wandelroutes

    Berg Lake Trail, Hargreaves Lake Route, Moose River Route

  • —via ferrata's
  • —klimgebieden en -routes
  • 6gletsjers met een naam

    Robson Glacier, Hargreaves Glacier, Reef Icefield, Coleman Glacier en nog 2

  • 7uitzichtpunten

    Emperor Falls, Berg lake viewpoint, White Falls, Falls of the Pool en nog 3

  • 7campings

    Kinney Lake Campground, Whitehorn Campground, Robson Pass Campground, Rearguard Campground en nog 3

  • —hotels, B&B's en chalets
  • 1restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

35 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T5
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T5 veeleisend alpien

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Berg Lake and Mount Robson
Zeljko Kozomara · CC BY-SA 4.0
Berg Lake And Mt Robson (118064361)
Matt Scobel · CC BY 3.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-23-22-18-13-6-121-4-12-19-24
2020−1,0+0,9−1,6−2,7−1,1−1,6−1,8−1,4+1,7−1,7+0,4+2,8
2021+0,9−3,6+0,8−0,3−1,4+3,2+3,6+0,2−0,6−0,6+1,4−5,8
2022+0,4+1,5+0,9−3,5−3,9−0,5+1,3+3,5+4,0+5,6−3,5−3,9
2023+1,4−1,0−1,0−0,1+6,6+2,8+1,5+2,0+0,8+2,7+1,8+4,1
2024−1,8+1,2+0,1−0,9−1,9−1,6+2,9+1,8+2,3−0,4−0,8+4,3
2025+0,1−3,3+1,1+0,4+0,6+0,7+0,1+0,9+4,8+0,4+1,3+3,5

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q1161258) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken