Naar de inhoud
Peakyas
EN
Couloir to Stichelgrat below Monte Leone

Berg·ItaliëZwitserlandItalië / Zwitserland

Monte Leone

3.553m

Lepontische Alpen

Weer op de top

Capricorn4049 · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons

Hoogte
3.553m
Prominentie
1.144m
Isolatie
12km
Hoogteverschil
2.248mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
64°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Hele jaarPer maand ↓
Eerste beklimming
1859
Top
46.2497°N, 8.1106°E

Berg in Zwitserland

Monte Leone is een berg in het gebergte Lepontische Alpen (Italië). De top ligt 3.553 m boven zeeniveau. De prominentie is 1.144 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 12 km verderop. De eerste beklimming was in 1859.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (1.305 m) rijst hij 2.248 m op. De steilste kant is de oostkant: gemiddeld 47° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 64° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Trasquera, op 9 km en 1.100 m hoogte: 2.453 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Monte Leone voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

9,3/10

Moeilijkheid tot de top

Wandeling

De meeste padstukken rond de top zijn T2 op de SAC-schaal. Gletsjers rond de top.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,568 gemarkeerde routes en 187 padstukken in de buurt
  • 1,0/1,54 hutten en schuilhutten
  • 2,0/22.453 m klimmen vanuit het dal
  • 1,3/1,51.144 m prominentie
  • 1,5/1,56 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 1,0/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

8,0/10

  • 2,8/455 km afdalingspistes
  • 0,9/1,524 skiliften
  • 1,2/1,51.230 m tussen het laagste en het hoogste liftstation
  • 3,0/36 maanden sneeuw op ongeveer 1.655 m

Pistes per moeilijkheid

  • Makkelijk 17 km
  • Gemiddeld 26 km
  • Moeilijk 11 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 1.655 m, midden in het skigebied: sneeuw van november tot april.

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

24 liften · stations van 1.040 tot 2.270 m · 3 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Monte Leone

Op de top: het hele jaar sneeuw. Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top3.553 mhet hele jaar sneeuw
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege2.326 msneeuw van november tot juni (soms van oktober tot juni)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Trasquera1.100 msneeuw van december tot maart
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Monte Leone, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 6 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -24 °C. In 8 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 4.510 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is januari de droogste maand (55 mm) en mei de natste (143 mm).

0 m1.000 m2.000 m3.000 m4.000 m5.000 mTOP · 3.553 mTRASQUERA · 1.100 mJanuari: 1.290 mFebruari: 1.430 mMaart: 1.940 mApril: 2.680 mMei: 3.430 mJuni: 4.190 mJuli: 4.510 mAugustus: 4.420 mSeptember: 3.820 mOktober: 3.060 mNovember: 2.120 mDecember: 1.450 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CTrasquera max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-15-2411.29055114,2
Februari-14-2321.43056105,5
Maart-10-1961.94072126,4
April-6-13102.680101155,9
Mei-1-9153.430143195,7
Juni4-5204.190124187,4
Juli6-3224.510113177,9
Augustus6-4224.420125167,1
September2-7183.82090146,1
Oktober-3-11133.060101144,7
November-9-1672.120131143,4
December-14-2221.45071123,5

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 1.771 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Ware schaal: geen verticale overdrijving.

West – oost
3.553 m1.300 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
3.553 m1.074 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 45°NNO: 45°NOO: 47°OZO: 46°ZOZ: 18°ZZW: 21°ZWW: 19°WNW: 39°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Monte Leone

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Monte Leone van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

Een lift gaat tot 2.270 m — slechts 1.283 m onder de top.

  • 4berghutten en schuilhutten

    Monte Leone-Hütte (2.848 m), Bortelhütten (2.113 m), Rifugio Citta Di Arona (1.758 m), Nuovo Bivacco delle Guide “Beniamino Farello" (2.447 m)

  • 5kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    Gondelbahn Rosswald, CF4 Ciamporino, CD4 Ciamporino - Dosso, Funivia San Domenico - Ciamporino en nog 1

  • 6skigebieden

    San Domenico di Varzo, Rothwald/Wasenalp, Rosswald, Skiarea San Domenico en nog 2

  • 68gemarkeerde wandelroutes

    Simplonpass-Simplon Dorf, ViaStockalper, Gibjeriweg, Simplon-Höhenweg en nog 64

  • 1via ferrata's

    Gabi Klettersteig

  • 3klimgebieden en -routes

    Simplonpass, Simplon Dorf

  • 11gletsjers met een naam

    Bodmengletscher, Rossbodengletscher, Alpjergletscher, Homattugletscher en nog 7

  • 7uitzichtpunten

    Kreuz, Hohliecht en nog 5

  • 4campings

    Stellplatz Simplonpass, Ponte Campo Scout Camping Area

  • 44hotels, B&B's en chalets

    Berghotel Klenenhorn, Alex, Bellevue, Touring en nog 40

  • 74restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

187 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T4T5T6
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T4 alpien wandelen
  • T5 veeleisend alpien
  • T6 moeilijk alpien

Plaatsen aan de voet

  • Trasquera9 km · 1.100 m
  • Varzo12 km · 745 m
  • Brig12 km · 680 m
  • Naters13 km · 720 m
  • Visperterminen16 km · 1.328 m
  • Crodo17 km · 505 m
  • Fiesch17 km · 1.052 m
  • Visp18 km · 653 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Furggubäumhorn Monte Leone Wasenhorn
Whgler · CC BY-SA 4.0
Leone vom Nadelhorn-Normalweg
32 Fuß-Freak · CC BY-SA 4.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-15-14-10-6-14662-3-9-14
2020+2,2+2,1−0,3+1,7+1,9−1,4+1,3+1,0+0,7−1,9+3,1−0,9
2021−1,4+1,6+0,3−1,5−1,9+0,2−0,5+0,2+1,0−0,4−0,1+1,2
2022+2,4+3,1+2,0+1,4+2,8+2,5+3,1+1,7−0,3+3,7+0,9+0,5
2023+0,3+2,6+3,8+0,3±0,0+0,2+1,3+1,5+2,5+3,0−0,4+2,3
2024+1,5+3,4+0,6−0,6−1,0−0,6+1,3+2,4−2,1+0,8+2,0+2,5
2025+1,7+1,8+1,5+2,0+1,0+3,4−0,2+1,3+0,2+0,1−0,2+2,4

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q15296) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken