Naar de inhoud
Peakyas
EN
Snieznik Klodzki mountain (southern side)

Berg·TsjechiëPolenTsjechië / Polen

Glatzer

1.423m

Králický Sněžník

Weer op de top

Marcin Dąbrowski · CC BY-SA 2.5 · Wikimedia Commons

Hoogte
1.423m
Prominentie
665m
Isolatie
30km
Hoogteverschil
786mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
30°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Nov–AprPer maand ↓
Top
50.2075°N, 16.8471°E

Berg in Tsjechië

Glatzer is een berg in het gebergte Králický Sněžník (Tsjechië). De top ligt 1.423 m boven zeeniveau. De prominentie is 665 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 30 km verderop.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (637 m) rijst hij 786 m op. De steilste kant is de noordwestkant: gemiddeld 16° over de eerste kilometer.

De dichtstbijzijnde plaats is Štěpánov, op 7 km en 598 m hoogte: 825 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Glatzer voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

7,9/10

Moeilijkheid tot de top

Wandeling

De meeste padstukken rond de top zijn T1 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,536 gemarkeerde routes en 19 padstukken in de buurt
  • 1,5/1,59 hutten en schuilhutten
  • 0,8/2825 m klimmen vanuit het dal
  • 1,2/1,5665 m prominentie
  • 1,5/1,59 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,3/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

7,3/10

  • 2,8/455 km afdalingspistes
  • 1,5/1,554 skiliften
  • 0,0/1,5hoogte van de stations niet in kaart
  • 3,0/36 maanden sneeuw op ongeveer 1.098 m

Pistes per moeilijkheid

  • Beginners 4 km
  • Makkelijk 23 km
  • Gemiddeld 24 km
  • Moeilijk 3 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 1.098 m, midden in het skigebied: sneeuw van november tot april.

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

54 liften · 143 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Glatzer

Op de top: sneeuw van november tot april (soms van oktober tot april). Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top1.423 msneeuw van november tot april (soms van oktober tot april)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege1.010 msneeuw van november tot april
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Štěpánov598 msneeuw van december tot maart
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Glatzer, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 18 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -13 °C. In 5 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 4.210 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is februari de droogste maand (40 mm) en juli de natste (85 mm).

0 m1.000 m2.000 m3.000 m4.000 mTOP · 1.423 mŠTĚPÁNOV · 598 mJanuari: 320 mFebruari: 620 mMaart: 1.390 mApril: 2.440 mMei: 3.180 mJuni: 3.820 mJuli: 4.210 mAugustus: 4.180 mSeptember: 3.320 mOktober: 2.300 mNovember: 1.350 mDecember: 530 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CŠtěpánov max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-7-13-232046121,4
Februari-5-12062040102,6
Maart0-951.39045123,9
April7-4122.44042106,1
Mei111173.18078146,7
Juni165213.82082146,8
Juli187244.21085156,9
Augustus187234.18077126,6
September122183.32063115,0
Oktober6-3112.30050103,2
November0-651.35045101,4
December-6-11053044111,0

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 485 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 3× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
1.423 m504 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
1.423 m581 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 15°NNO: 10°NOO: 14°OZO: 12°ZOZ: 15°ZZW: 11°ZWW: 11°WNW: 16°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Glatzer

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Glatzer van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

Een lift gaat tot 747 m — slechts 676 m onder de top.

  • 9berghutten en schuilhutten

    Návrší, Chalupa u Jezu - Jezinka, Stříbrnická chata, Na Śnieżniku (1.218 m) en nog 5

  • 10kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    Sněžník, Luxtorpeda, Efka, Żmija en nog 6

  • 8skigebieden

    Skiareál Větrný vrch, Dolní Morava sport & relax resort, Hanušovice - Vysoká, Vysoké Žibřidovice en nog 4

  • 36gemarkeerde wandelroutes

    Szklarska Poręba - Pasterka, [Č] Paprsek - Nad Boudou, [Ž] Dolní Morava - Králický Sněžník, Jodłów - Horní Morava (CZ/PL) en nog 32

  • —via ferrata's
  • 57klimgebieden en -routes

    Skalna Grzęda, Skalny Mur, Przydrożna, Dyskobol en nog 53

  • —gletsjers met een naam
  • 37uitzichtpunten

    kamenné moře, Śnieżna Polana, Maria Śnieżna, Opevnění en nog 33

  • 2campings

    4 Żywioły - jurty i domki kopułowe

  • 133hotels, B&B's en chalets

    Apartament Pod Wilczyncem, Penzion-camp Heřmanice, Spartak, Penzion Štvanice en nog 129

  • 45restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

19 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1
  • T1 wandelen

Plaatsen aan de voet

  • Štěpánov7 km · 598 m
  • Staré Město9 km · 538 m
  • Stronie Śląskie10 km · 493 m
  • Międzylesie14 km · 444 m
  • Králíky15 km · 550 m
  • Lądek-Zdrój15 km · 434 m
  • Hanušovice16 km · 400 m
  • Jindřichov16 km · 475 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Glatzer-Schneeberg-1
SchiDD · CC BY-SA 4.0
Glatzer-Schneeberg-4
SchiDD · CC BY-SA 4.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-7-507111618181260-6
2020+2,1+3,9+1,2+1,4−2,2−1,4−1,9−0,2+0,8−0,2−0,1+1,4
2021+0,5−0,3−0,3−4,0−3,4+1,6+0,1−2,8+1,3+0,6−0,5+0,1
2022+2,2+3,3+1,1−2,3+1,8+2,7+0,6+1,5−2,1+2,8+0,5±0,0
2023+4,0+2,0+1,4−2,4−0,5+0,7+2,1−0,3+4,5+3,6+0,3+1,6
2024+1,8+6,5+4,3+1,0+1,4+0,7+0,8+2,8+1,6+0,7−0,8+1,4
2025+2,2+0,4+3,0+1,6−1,4+2,1−0,2+0,4+1,0−0,6−0,9+1,6

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q1397501) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken