Naar de inhoud
Peakyas
EN
Katahdin

Berg·Verenigde StatenVerenigde Staten

Mount Katahdin

1.606m

White Mountains

Weer op de top

Rubyk at English Wikipedia · Public domain · Wikimedia Commons

Hoogte
1.606m
Prominentie
1.307m
Hoogteverschil
1.231mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
54°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Okt–JunPer maand ↓
Eerste beklimming
1804
Top
45.9044°N, 68.9214°W

Berg in de Verenigde Staten

Mount Katahdin is een berg in het gebergte White Mountains (Verenigde Staten). De top ligt 1.606 m boven zeeniveau. De prominentie — hoe ver hij boven het hoogste zadel naar een hogere top uitsteekt — is 1.307 m. De eerste beklimming was in 1804.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (375 m) rijst hij 1.231 m op. De steilste kant is de noordoostkant: gemiddeld 34° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 54° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

Meer op Wikipedia

Scores

Mount Katahdin voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

6,5/10

Moeilijkheid tot de top

Bergtocht

De meeste padstukken rond de top zijn T3 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,4/2,525 gemarkeerde routes en 4 padstukken in de buurt
  • 0,0/1,50 hutten en schuilhutten
  • 1,2/21.231 m klimmen vanuit het dal
  • 1,3/1,51.307 m prominentie
  • 1,5/1,58 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,0/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

—

Geen skipistes binnen 12 km in OpenStreetMap.

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Mount Katahdin

Op de top: sneeuw van oktober tot juni. Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top1.606 msneeuw van oktober tot juni
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege990 msneeuw van november tot mei
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Voet van de berg375 msneeuw van november tot mei
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Mount Katahdin, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 15 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -25 °C. In 6 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 3.910 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is februari de droogste maand (67 mm) en oktober de natste (130 mm).

0 m1.000 m2.000 m3.000 m4.000 mTOP · 1.606 mJanuari: 0 mFebruari: 0 mMaart: 220 mApril: 1.510 mMei: 2.700 mJuni: 3.440 mJuli: 3.910 mAugustus: 3.770 mSeptember: 3.220 mOktober: 2.020 mNovember: 840 mDecember: 0 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-15-25-76070113,5
Februari-14-24-5306794,7
Maart-9-1822082126,0
April-1-101.51096126,6
Mei7-42.700100146,6
Juni1223.440122157,2
Juli1553.910111167,7
Augustus1443.770104147,2
September1003.22092116,3
Oktober3-62.020130123,9
November-5-12840110112,6
December-12-20-210112122,2

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 297 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 2× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
1.606 m366 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
1.606 m179 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 29°NNO: 34°NOO: 9°OZO: 22°ZOZ: 27°ZZW: 10°ZWW: 11°WNW: 14°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Mount Katahdin

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Mount Katahdin van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

  • —berghutten en schuilhutten
  • —kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen
  • —skigebieden
  • 25gemarkeerde wandelroutes

    Appalachian Trail, Foss and Knowlton Trail, Cathedral Trail, North Peaks Trail en nog 21

  • —via ferrata's
  • —klimgebieden en -routes
  • —gletsjers met een naam
  • 11uitzichtpunten

    Big Rock Viewpoint, Blueberry Knoll en nog 9

  • 8campings

    Bear Brook Group Area, Chimney Pond Campground, Abol Pines, Roaring Brook Campground en nog 4

  • —hotels, B&B's en chalets
  • —restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

4 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

06 Mt. Katahdin
David Wilson · CC BY 2.0
2017-07-26 18 35 17 View of Mount Katahdin from near the south end of Roaring Brook Road in Baxter State Park, Piscataquis County, Maine
Famartin · CC BY-SA 4.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-15-14-9-17121514103-5-12
2020+1,7+1,4+0,6−1,4−0,5+1,6+1,1−0,2−0,3−0,9+1,8+2,5
2021+2,2+0,4+1,7+1,9+0,6+2,2−1,9+1,6+0,1+2,7+0,6+1,0
2022−1,4+0,8+0,7+0,1+2,1−0,2+0,6+0,5−0,7+3,4+1,9+2,7
2023+3,7−0,9+0,6+1,6+0,1−1,0+1,4−1,4+2,0+3,1−1,5+2,8
2024+1,8+2,4+1,9+0,6+1,7+2,1+1,5+0,2+0,9+1,0+1,9+1,1
2025+0,2−1,3+2,6+0,2±0,0+1,4+0,9+0,7+0,7+1,8−0,5−2,0

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q1858056) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken