Naar de inhoud
Peakyas
EN
At the peak of Toubkal 4,167 m (2)

Berg·MarokkoMarokko

Toubkal

4.167m

Hoge Atlas

Weer op de top

Buckerfing · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons

Hoogte
4.167m
Prominentie
3.756m
Isolatie
2.078km
Hoogteverschil
1.925mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
55°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Nov–JunPer maand ↓
Top
31.0600°N, 7.9150°W

Berg in Marokko

Toubkal is een berg in het gebergte Hoge Atlas (Marokko). De top ligt 4.167 m boven zeeniveau. Het is het hoogste punt van: Marokko. De prominentie is 3.756 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 2.078 km verderop.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (2.242 m) rijst hij 1.925 m op. De steilste kant is de oostkant: gemiddeld 37° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 55° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Oukaïmedene, op 17 km en 2.637 m hoogte: 1.530 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Toubkal voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

7,5/10

Moeilijkheid tot de top

Wandeling

De meeste padstukken rond de top zijn T2 op de SAC-schaal. Gletsjers rond de top.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 1,4/2,51 gemarkeerde routes en 47 padstukken in de buurt
  • 1,2/1,55 hutten en schuilhutten
  • 1,5/21.530 m klimmen vanuit het dal
  • 1,5/1,53.756 m prominentie
  • 1,5/1,512 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,3/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

—

Geen skipistes binnen 12 km in OpenStreetMap.

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Toubkal

Op de top: sneeuw van november tot juni (soms van oktober tot juni). Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top4.167 msneeuw van november tot juni (soms van oktober tot juni)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege3.402 msneeuw van november tot april (soms van november tot mei)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Oukaïmedene2.637 maf en toe sneeuw van december tot februari
Soms sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Toubkal, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 18 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -17 °C. In 4 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 6.960 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is juni de droogste maand (6 mm) en november de natste (63 mm).

2.000 m4.000 m6.000 mTOP · 4.167 mOUKAÏMEDENE · 2.637 mJanuari: 3.540 mFebruari: 3.740 mMaart: 4.280 mApril: 4.770 mMei: 5.450 mJuni: 6.280 mJuli: 6.960 mAugustus: 6.770 mSeptember: 5.960 mOktober: 5.110 mNovember: 4.130 mDecember: 3.650 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °COukaïmedene max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-4-1763.5403668,0
Februari-3-1673.7403968,6
Maart1-14114.2804679,6
April4-11144.77026510,5
Mei8-8185.45016211,4
Juni14-4246.2806112,6
Juli181286.9606112,3
Augustus171276.77010211,2
September12-3225.96018310,0
Oktober6-7165.1102658,6
November0-12104.1306367,8
December-3-1673.6504577,6

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 1.529 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Ware schaal: geen verticale overdrijving.

West – oost
4.167 m2.101 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
4.167 m1.847 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 26°NNO: 22°NOO: 37°OZO: 24°ZOZ: 36°ZZW: 25°ZWW: 27°WNW: 30°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Toubkal

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Toubkal van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

  • 5berghutten en schuilhutten

    Refuge Tazaghart (3.000 m), Refuge des Mouflons (3.207 m), Refuge CAF du Toubkal (3.207 m), Refuge Tamsoult (2.250 m) en nog 1

  • —kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen
  • —skigebieden
  • 1gemarkeerde wandelroutes

    Voie normale Djebel Toubkal

  • —via ferrata's
  • —klimgebieden en -routes
  • 1gletsjers met een naam

    Firn

  • 7uitzichtpunten
  • 8campings

    Camping gratuit, Imi n'Ouasif en nog 6

  • 54hotels, B&B's en chalets

    Kasbah Toubkal, Dar Imlil, Auberge Lepiney, Azzaden Trekking Lodge en nog 50

  • 26restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

47 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T4T5T6
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T4 alpien wandelen
  • T5 veeleisend alpien
  • T6 moeilijk alpien

Plaatsen aan de voet

  • Oukaïmedene17 km · 2.637 m
  • Asni21 km · 1.173 m
  • Iguidi25 km · 1.218 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

At the peak of Toubkal 4,167 m
Buckerfing · CC BY-SA 4.0
Between mountains and rivers
Yann Macherez · CC BY-SA 4.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-4-31481418171260-3
2020+0,4+5,9+0,4−0,7+1,2−1,1+0,7+1,0+1,9+0,9+1,2+0,2
2021+0,4+1,1−1,3+0,5+2,1−0,5+1,6+0,6+1,4+3,3−0,8+1,5
2022+1,1+2,3−2,1−0,8+2,8+1,2+1,2+1,2+0,1+1,7+4,3+2,3
2023+0,1−2,3+4,9+4,9−0,1±0,0+0,2+2,0+0,8+1,9+4,3+4,1
2024+5,3+4,1+0,7+3,2+3,2+0,2+1,5+2,3+0,1+0,2+3,3+2,2
2025+2,0+1,9−1,5+1,2+0,8+2,7+1,2+1,6+1,3+3,7+2,4−2,7

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

In de buurt

Meer bergen in de buurt

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q503433) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken