Naar de inhoud
Peakyas
EN
Brucknerhaus mit Alpenblick

Berg·OostenrijkOostenrijk

Großer Priel

2.515m

Prielgruppe

Weer op de top

Axel Marquard · CC BY-SA 3.0 at · Wikimedia Commons

Hoogte
2.515m
Prominentie
1.700m
Isolatie
41km
Hoogteverschil
1.879mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
60°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Okt–JunPer maand ↓
Top
47.7167°N, 14.0622°E

Berg in Oostenrijk

Großer Priel is een berg in het gebergte Prielgruppe (Oostenrijk). De top ligt 2.515 m boven zeeniveau. De prominentie is 1.700 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 41 km verderop.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (636 m) rijst hij 1.879 m op. De steilste kant is de noordoostkant: gemiddeld 40° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 60° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Grünau im Almtal, op 17 km en 528 m hoogte: 1.987 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Großer Priel voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

9,3/10

Moeilijkheid tot de top

Bergtocht

De meeste padstukken rond de top zijn T4 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,532 gemarkeerde routes en 125 padstukken in de buurt
  • 1,2/1,55 hutten en schuilhutten
  • 2,0/21.987 m klimmen vanuit het dal
  • 1,4/1,51.700 m prominentie
  • 1,5/1,59 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,7/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

6,8/10

  • 2,7/446 km afdalingspistes
  • 0,9/1,523 skiliften
  • 0,8/1,5811 m tussen het laagste en het hoogste liftstation
  • 2,4/34 maanden sneeuw op ongeveer 998 m

Pistes per moeilijkheid

  • Makkelijk 21 km
  • Gemiddeld 19 km
  • Moeilijk 5 km
  • Freeride 1 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 998 m, midden in het skigebied: sneeuw van december tot maart (soms van december tot april).

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

23 liften · stations van 593 tot 1.404 m · 25 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Großer Priel

Op de top: sneeuw van oktober tot juni (soms van september tot juni). Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top2.515 msneeuw van oktober tot juni (soms van september tot juni)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege1.522 msneeuw van november tot april
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Grünau im Almtal528 msneeuw van januari tot februari (soms van december tot maart)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Großer Priel, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 12 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -17 °C. In 5 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 4.290 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is februari de droogste maand (59 mm) en juli de natste (166 mm).

0 m1.000 m2.000 m3.000 m4.000 mTOP · 2.515 mGRÜNAU IM ALMTAL · 528 mJanuari: 990 mFebruari: 1.150 mMaart: 1.850 mApril: 2.780 mMei: 3.440 mJuni: 4.020 mJuli: 4.290 mAugustus: 4.240 mSeptember: 3.490 mOktober: 2.840 mNovember: 1.960 mDecember: 1.210 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CGrünau im Almtal max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-10-17399069132,7
Februari-9-1641.15059123,9
Maart-4-1391.85071164,9
April2-9152.78068155,8
Mei6-4193.440129205,9
Juni100234.020156206,6
Juli122244.290166217,0
Augustus111244.240166186,5
September6-3193.490125155,0
Oktober2-7152.84088144,3
November-4-1191.96068132,6
December-8-1541.21065142,3

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 1.224 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Ware schaal: geen verticale overdrijving.

West – oost
2.515 m600 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
2.515 m641 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 26°NNO: 40°NOO: 26°OZO: 36°ZOZ: 24°ZZW: 18°ZWW: 26°WNW: 39°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Großer Priel

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Großer Priel van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

Een lift gaat tot Bergstation Hössbahn op 1.404 m — slechts 1.111 m onder de top.

  • 5berghutten en schuilhutten

    Prielschutzhaus (1.422 m), Almtalerhaus (714 m), Welser Hütte (1.725 m), Pühringerhütte (1.638 m) en nog 1

  • 3kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    Höss-Express, Hirschkogelbahn, Hössbahn

  • 2skigebieden

    Hinterstoder, Kasberg Grünau - Almtal

  • 32gemarkeerde wandelroutes

    Voralpenweg 04 (West: von Wilhelmsburg bis Salzburg), Voralpenweg, Wanderweg 201, Wanderweg 214 en nog 28

  • 12via ferrata's

    Tassilo Klettersteig, Schermberg Klettersteig, Bert-Rinesch Klettersteig, Poppenberg Klettersteig, Stodertaler Klettersteig en nog 8

  • 71klimgebieden en -routes

    Alternative Spaß, Ostwand, Hochkareck, Nordwand en nog 67

  • —gletsjers met een naam
  • 18uitzichtpunten

    Wasserfall, Schiederweiherblick, Brandlwand, 3-Seen-Blick en nog 14

  • 3campings

    Camping Obermayr Elisabethsee, Wohnmobil-Stellplatz Hinterstoder, Camping Resort Hinterstoder

  • 41hotels, B&B's en chalets

    Berghof Sturmgut, Landesjugendheim Edtbauernalm, Ferienhaus Buchebnerreith, Schutzhütte Edtbauernalm en nog 37

  • 28restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

125 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T4T5T6
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T4 alpien wandelen
  • T5 veeleisend alpien
  • T6 moeilijk alpien

Plaatsen aan de voet

  • Grünau im Almtal17 km · 528 m
  • Tauplitz18 km · 890 m
  • Micheldorf in Oberösterreich19 km · 465 m
  • Weißenbach bei Liezen19 km · 657 m
  • Windischgarsten20 km · 602 m
  • Mitterndorf im Steirischen Salzkammergut20 km · 805 m
  • Stainach21 km · 663 m
  • Liezen21 km · 642 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Großer Priel mit Spitzmauer Steyrsbergerreith
Walter Isack ( isiwal ) · CC BY-SA 3.0 at
Grünau Almtal Großer Ödsee Schermberg
Isiwal · CC BY-SA 4.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-10-9-42610121162-4-8
2020+2,8+3,6+0,1+1,9−1,6−1,5−0,5+0,9+1,2−1,8+1,8+0,8
2021−0,8+4,1−0,4−3,6−3,0+2,4+0,9−1,4+2,1−0,4−0,1−0,5
2022+1,3+1,6+1,6−1,3+2,3+2,6+1,0+0,5−0,9+4,1+1,0+0,8
2023+1,8+0,6+1,7−3,8−0,5+0,9+1,3+0,9+4,2+3,6−1,0+1,9
2024+1,4+6,0+3,5+1,4+0,6+0,9+2,1+3,3−0,2+2,5+0,6+1,0
2025+2,8+3,2+2,7+1,3−1,0+4,0−0,6+1,0+1,9−1,4+0,2+2,5

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q695334) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken