Naar de inhoud
Peakyas
EN
Grauspitzen

Berg·ZwitserlandLiechtensteinZwitserland / Liechtenstein

Grauspitz

2.599m

Rätikon

Weer op de top

Svickova · Public domain · Wikimedia Commons

Hoogte
2.599m
Prominentie
353m
Isolatie
6,2km
Hoogteverschil
1.981mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
56°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Okt–JunPer maand ↓
Top
47.0536°N, 9.5836°E

Berg in Zwitserland

Grauspitz is een berg in het gebergte Rätikon (Zwitserland). De top ligt 2.599 m boven zeeniveau. Het is het hoogste punt van: Liechtenstein. De prominentie is 353 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 6,2 km verderop.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (618 m) rijst hij 1.981 m op. De steilste kant is de noordwestkant: gemiddeld 35° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 56° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Balzers, op 6 km en 476 m hoogte: 2.123 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Grauspitz voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

8,7/10

Moeilijkheid tot de top

Bergtocht

De meeste padstukken rond de top zijn T4 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,5146 gemarkeerde routes en 237 padstukken in de buurt
  • 1,0/1,54 hutten en schuilhutten
  • 2,0/22.123 m klimmen vanuit het dal
  • 1,1/1,5353 m prominentie
  • 1,5/1,59 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,6/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

9,4/10

  • 3,5/4147 km afdalingspistes
  • 1,5/1,539 skiliften
  • 1,4/1,51.388 m tussen het laagste en het hoogste liftstation
  • 3,0/35 maanden sneeuw op ongeveer 1.299 m

Pistes per moeilijkheid

  • Makkelijk 58 km
  • Gemiddeld 71 km
  • Moeilijk 15 km
  • Freeride 3 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 1.299 m, midden in het skigebied: sneeuw van december tot april (soms van november tot april).

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

39 liften · stations van 605 tot 1.993 m · 23 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Grauspitz

Op de top: sneeuw van oktober tot juni (soms van september tot juni). Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top2.599 msneeuw van oktober tot juni (soms van september tot juni)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege1.538 msneeuw van november tot april
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Balzers476 maf en toe sneeuw van december tot februari
Soms sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Grauspitz, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 12 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -18 °C. In 5 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 4.380 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is februari de droogste maand (70 mm) en augustus de natste (185 mm).

0 m1.000 m2.000 m3.000 m4.000 mTOP · 2.599 mBALZERS · 476 mJanuari: 1.180 mFebruari: 1.290 mMaart: 1.920 mApril: 2.820 mMei: 3.520 mJuni: 4.130 mJuli: 4.380 mAugustus: 4.320 mSeptember: 3.670 mOktober: 3.060 mNovember: 2.090 mDecember: 1.360 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CBalzers max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-9-1851.18092142,5
Februari-8-1751.29070123,8
Maart-4-1391.92091155,3
April2-9152.82093166,5
Mei6-4203.520147206,7
Juni100244.130173208,0
Juli122254.380169208,1
Augustus111254.320185197,3
September7-3213.670121166,0
Oktober3-7173.060103144,2
November-3-11102.09091142,4
December-8-1661.36093142,0

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 1.425 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Ware schaal: geen verticale overdrijving.

West – oost
2.599 m490 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
2.599 m622 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 27°NNO: 22°NOO: 23°OZO: 21°ZOZ: 33°ZZW: 27°ZWW: 14°WNW: 35°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Grauspitz

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Grauspitz van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

Een lift gaat tot Sareis op 1.993 m — slechts 606 m onder de top.

  • 4berghutten en schuilhutten

    Enderlinhütte SAC (1.501 m), Pfälzerhütte (2.108 m), Schesaplanahütte (1.908 m)

  • 5kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    Täli, Hochegg, Sareis, Älplibahn Malans en nog 1

  • 12skigebieden

    Malbun, Pizol Bad Ragaz, Grüsch Danusa, Brandnertal – Brand/​Bürserberg en nog 8

  • 146gemarkeerde wandelroutes

    Zentralalpenweg 02, Landstrasse-Saege - Lawena, Landstrasse-Saege - Wilda Bongert - Triesen Post, Landstrasse-Saege - Wilda Bongert - Triesenberg en nog 142

  • —via ferrata's
  • 12klimgebieden en -routes

    Matlusch, Klettergarten Balzers, Kletterturm LAV Malbun, Klettergarten Brochne Burg en nog 8

  • 1gletsjers met een naam

    Brandner Gletscher

  • 47uitzichtpunten

    Aelpli, Brochne Burg, Regitzer Spitz, Guschachopf en nog 43

  • 5campings

    Lagerplatz Forst, Stellplatz Malbun P2, Triesenberg, Stellplatz Lengtanne, Camping Mittagspitze en nog 1

  • 88hotels, B&B's en chalets

    Zur Tanne, Residence Hotel, Grand Hotel Hof Ragaz, Hotel Alpina en nog 84

  • 177restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

237 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3T4T5T6
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen
  • T4 alpien wandelen
  • T5 veeleisend alpien
  • T6 moeilijk alpien

Plaatsen aan de voet

  • Balzers6 km · 476 m
  • Maienfeld7 km · 506 m
  • Mäls7 km · 477 m
  • Triesen7 km · 500 m
  • Bad Ragaz8 km · 512 m
  • Triesenberg8 km · 854 m
  • Malans8 km · 556 m
  • Sevelen11 km · 463 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Gnalp-Schwarzhorn-Grauspitz-Falknishorn-02ASD
Asurnipal · CC BY-SA 4.0
Grauspitzen von Nordosten
Svickova · Public domain

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-9-8-42610121173-3-8
2020+2,7+3,2+1,8+4,0+0,5−1,9+0,3+0,8+1,7−2,4+3,2±0,0
2021−1,4+1,6−2,4−2,8−3,1+2,2±0,0−1,6+2,1−0,6−0,1+0,6
2022+0,7+1,3+0,9−0,4+2,1+3,2+2,1+1,6−0,5+4,1+0,9+0,9
2023+0,6+3,4+2,7−2,0+0,1+1,8+1,5+1,4+4,9+3,5−1,5+1,3
2024+1,1+3,4+1,5−0,3−0,1+0,4+1,7+3,3+0,2+1,8+1,7+1,0
2025+1,3+1,7+3,1+3,1−0,4+4,3−1,3+1,5+1,6−0,7−0,1+2,8

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q665000) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken