Naar de inhoud
Peakyas
EN
Grand Ballon de l'ouest

Berg·FrankrijkFrankrijk

Grand Ballon

1.424m

Higher Vosges

Weer op de top

Jörg Braukmann · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons

Hoogte
1.424m
Prominentie
1.081m
Isolatie
67km
Hoogteverschil
996mboven het laagste punt binnen 5 km
Steilste helling
35°binnen 1 km van de top
Sneeuw op de top
Nov–AprPer maand ↓
Top
47.9011°N, 7.0983°E

Berg in Frankrijk

Grand Ballon is een berg in het gebergte Higher Vosges (Frankrijk). De top ligt 1.424 m boven zeeniveau. De prominentie is 1.081 m, en het dichtstbijzijnde hogere terrein ligt 67 km verderop.

Vanaf het laagste punt binnen 5 km (428 m) rijst hij 996 m op. De steilste kant is de zuidkant: gemiddeld 24° over de eerste kilometer. Op sommige plekken bij de top is het terrein 35° steil — klimterrein, geen wandelterrein.

De dichtstbijzijnde plaats is Moosch, op 6 km en 386 m hoogte: 1.038 m onder de top.

Meer op Wikipedia

Scores

Grand Ballon voor skiërs en klimmers

Twee scores van 0 tot 10, alleen uit open data — elk onderdeel is zichtbaar. Ze zeggen wat de berg biedt, niet hoe veilig hij is.

Wandelen en bergbeklimmen

8,2/10

Moeilijkheid tot de top

Wandeling

De meeste padstukken rond de top zijn T1 op de SAC-schaal.

Alleen indicatief — nooit een veiligheidsoordeel. Omstandigheden veranderen: vraag lokale gidsen en check de verwachting.

  • 2,5/2,5184 gemarkeerde routes en 268 padstukken in de buurt
  • 1,5/1,517 hutten en schuilhutten
  • 1,0/21.038 m klimmen vanuit het dal
  • 1,3/1,51.081 m prominentie
  • 1,5/1,512 maanden met middagen op de top boven −5 °C
  • 0,3/1via ferrata's, klimmen en gletsjers

Skiscore

5,7/10

  • 2,4/428 km afdalingspistes
  • 0,9/1,524 skiliften
  • 0,0/1,5hoogte van de stations niet in kaart
  • 2,4/34 maanden sneeuw op ongeveer 886 m

Pistes per moeilijkheid

  • Beginners 4 km
  • Makkelijk 8 km
  • Gemiddeld 10 km
  • Moeilijk 6 km

Sneeuwseizoen op de pistes (schatting)

Op zo'n 886 m, midden in het skigebied: sneeuw van december tot maart (soms van november tot april).

  1. Jan
  2. Feb
  3. Mrt
  4. Apr
  5. Mei
  6. Jun
  7. Jul
  8. Aug
  9. Sep
  10. Okt
  11. Nov
  12. Dec
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

24 liften · 40 km langlauf

Hoe deze scores ontstaan

Ski (waar OpenStreetMap skigebieden binnen 12 km kent): tot 4 punten voor de lengte van de afdalingspistes (300 km of meer = 4), 1,5 voor het aantal liften (40+), 1,5 voor het hoogteverschil tussen de stations (1.500 m) en 3 voor het sneeuwseizoen — een maand telt als de geschatte gemiddelde temperatuur op de hoogte van het skigebied −1 °C of lager is en er sneeuw valt of ligt (NASA POWER, 2001–2020). Wandelen en bergbeklimmen: tot 2,5 voor gemarkeerde routes en paden, 1,5 voor hutten, 2 voor de klim vanuit het dal (2.000 m), 1,5 voor de prominentie (3.000 m), 1,5 voor het seizoen (maanden met middagen op de top boven −5 °C) en 1 voor via ferrata's, klimmen en gletsjers. OpenStreetMap wordt door vrijwilligers gemaakt: waar weinig in kaart staat, kan een score lager uitvallen dan de werkelijkheid.

Plan uw bezoek

Overnachten, klimmen en er komen

Sommige links hierboven zijn affiliatelinks: als u via die links boekt, kunnen wij een commissie ontvangen, zonder extra kosten voor u. Dat verandert nooit wat de gegevens op deze pagina zeggen.

Sneeuw

Wanneer er sneeuw ligt: Grand Ballon

Op de top: sneeuw van november tot april (soms van november tot mei). Hieronder per maand, op verschillende hoogtes van de klim.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Top1.424 msneeuw van november tot april (soms van november tot mei)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuw
Halverwege905 msneeuw van december tot maart (soms van november tot april)
De hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwDe hele maand sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuwDe hele maand sneeuw
Moosch386 maf en toe sneeuw van december tot februari
Soms sneeuwSoms sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwGeen sneeuwSoms sneeuw
  • De hele maand sneeuw
  • Soms sneeuw
  • Geen sneeuw
  • Deze maand

Schatting voor een normaal jaar: gemiddelde temperatuur en neerslag van NASA POWER, omgerekend naar elke hoogte, in een eenvoudig model van sneeuwval en dooi. In een bepaald jaar kan de sneeuw eerder komen of langer blijven. Vervangt het plaatselijke sneeuw- en lawinebericht niet.

Het weer op de top

Grand Ballon, maand na maand

Geen verwachting: langjarige gemiddelden (1991–2020), omgerekend naar de top. De oranje lijn geeft aan waar een gemiddelde middag 0 °C haalt; boven de blauwe stippellijn vriest het zelfs bij zonsopgang.

Op een gemiddelde middag in juli wordt het op de top ongeveer 18 °C; in de nachten van januari zakt het naar ongeveer -9 °C. In 3 maanden van het jaar blijft het op de top zelfs 's middags onder nul. In juli stijgt de nulgradengrens tot ongeveer 4.160 m, boven de top: de top dooit op een gemiddelde middag. In de regio is april de droogste maand (60 mm) en mei de natste (94 mm).

0 m1.000 m2.000 m3.000 m4.000 mTOP · 1.424 mMOOSCH · 386 mJanuari: 910 mFebruari: 1.110 mMaart: 1.860 mApril: 2.630 mMei: 3.220 mJuni: 3.860 mJuli: 4.160 mAugustus: 4.100 mSeptember: 3.480 mOktober: 2.660 mNovember: 1.660 mDecember: 1.020 mJanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
0 °C op een gemiddelde middag 0 °C bij zonsopgang de top
MaandTop max °CTop min °CMoosch max °CNulgradengrens (m)Regen & sneeuw (mm)Natte dagenZon u/dag
Januari-3-9391078131,7
Februari-2-951.11063122,9
Maart3-6101.86069124,7
April8-3152.63060126,5
Mei122183.22094156,9
Juni165233.86083148,1
Juli187244.16078147,9
Augustus176244.10085137,0
September132203.48067116,1
Oktober8-1152.66084133,8
November2-581.66078141,8
December-3-841.02090151,3

Schatting: het NASA POWER-klimaat van een cel van ~55 km (gemiddelde hoogte 496 m), naar de top omgerekend met −6,5 °C per 1.000 m. Regen, natte dagen en zon gelden voor de regio. Bergweer verandert snel — raadpleeg altijd een lokale verwachting. ★ = mildste maanden op de top.

Reliëf

De berg in profiel

Twee doorsneden door de top, 16 km lang, uit het Copernicus-hoogtemodel van 30 m. Hoogtes 2× overdreven, zodat de vorm zichtbaar is.

West – oost
1.424 m416 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmWO
Zuid – noord
1.424 m464 m0 km2 km4 km6 km8 km10 km12 km14 km16 kmZN
Steilheid per richting
30°N: 19°NNO: 6°NOO: 15°OZO: 10°ZOZ: 24°ZZW: 23°ZWW: 14°WNW: 14°NW

Gemiddelde helling van de eerste kilometer vanaf de top. Het oranje blad is de steilste kant.

Rond de berg

Hutten, liften en paden rond Grand Ballon

Geteld rond de top in OpenStreetMap, de kaart die iedereen kan bewerken. Het satellietbeeld toont 14 × 14 km.

Grand Ballon van bovenaf (Sentinel-2) N 5 km

Sentinel-2 cloudless 2016 (EOX, CC BY 4.0), 14 × 14 km, noorden boven. Punten © OpenStreetMap contributors.

  • 17berghutten en schuilhutten

    Refuge du Hahnenbrunnen, Refuge du Storkenkopf, Abri Diemunsch, Refuge du Molkenrain en nog 13

  • 1kabelbanen, gondels, stoeltjesliften en tandradbanen

    funiculaire de service

  • 6skigebieden

    Station de ski du Schnepfenried, Station du Markstein, Snowkite Markstein, Thanner Hubel en nog 2

  • 184gemarkeerde wandelroutes

    GR 5 Vosges, Le Donon - Ballon d'Alsace, GR 532, Circuit du col Amic, Sentier de la Cascade du Seebach en nog 180

  • —via ferrata's
  • 2klimgebieden en -routes

    École d'escalade

  • —gletsjers met een naam
  • 92uitzichtpunten

    Rehbrunnel, Rocher d'Ostein, Colline du Bûcher, Colline de la Vierge en nog 88

  • 14campings

    Aire de Services Murbach, La Sapiniere, Aire de Services Willer-sur-Thur, Aire de camping-car du Grand Ballon en nog 10

  • 64hotels, B&B's en chalets

    Ferme Auberge Landersen, Ferme Auberge Kahlenwasen, Chalet Hôtel Du Grand Ballon, Chalet Saint-Antoine en nog 60

  • 128restaurants en cafés

Hoe moeilijk zijn de paden?

268 padstukken binnen 5 km, volgens de SAC-schaal (T1 makkelijk … T6 moeilijk alpien).

T1T2T3
  • T1 wandelen
  • T2 bergwandelen
  • T3 veeleisend bergwandelen

Plaatsen aan de voet

  • Moosch6 km · 386 m
  • Lautenbachzell6 km · 427 m
  • Saint-Amarin6 km · 414 m
  • Lautenbach6 km · 395 m
  • Buhl7 km · 341 m
  • Guebwiller8 km · 324 m
  • Bitschwiller-lès-Thann8 km · 360 m
  • Husseren-Wesserling8 km · 437 m

OpenStreetMap wordt gemaakt door vrijwilligers: een laag getal kan betekenen dat nog niemand het heeft ingetekend. Plaatsen © OpenStreetMap contributors (ODbL).

Foto's

Gezien door klimmers en bezoekers

Gasthaus Belchenkopf 1424 m mit Blick auf die Alpen - btv1b10228946b
Hoffmann, H.. Illustrateur · Public domain
00 0179 Grand Ballon - Vosges
W. Bulach · CC BY-SA 4.0

Recente jaren

Hoe elke maand op de top verliep

Middagmaximum op de top (schatting). De eerste rij is de referentie, het gemiddelde 1991–2020 in °C; de jaren tonen alleen het verschil.

JanFebMrtAprMeiJunJulAugSepOktNovDec
Gemiddelde 1991–2020-3-238121618171382-3
2020+2,2+3,7+0,4+3,7+0,4−1,6+0,9+2,0+2,7−1,7+2,0+0,4
2021−1,1+3,1+0,1−2,2−3,6+1,1−2,0−2,5+1,4±0,0−2,0+0,6
2022+0,3+2,6+2,8−0,8+2,7+3,0+4,2+4,7±0,0+4,4+2,4+0,9
2023+1,6+2,4+1,1−1,7+1,0+4,1+2,1+1,7+6,1+3,7+0,1+2,0
2024+1,3+4,3+2,5−0,7−0,2−0,6+0,2+1,7−1,1+1,5+0,7+0,1
2025+1,7+1,3+2,1+1,6+1,0+3,2+0,3+2,4−1,0−0,4+0,4+2,2

+1 warmer dan normaal −1 koeler dan normaal

Over deze cijfers

Namen, hoogte, prominentieWikidata (Q1397720) · CC0
Reliëf, 3D-weergave, profielenCopernicus DEM GLO-30 · © DLR e.V., © Airbus Defence and Space GmbH, Copernicus/ESA
KlimaatNASA POWER, 1991–2020 · CC BY 4.0
Rond de berg© OpenStreetMap contributors · ODbL
BeeldenEOX Sentinel-2 cloudless 2016 · CC BY 4.0; Wikimedia Commons

Elk cijfer is een gemiddelde, schatting of telling uit openbare data. Licenties en methoden: gegevensbronnen.

De familie

Liever strand, meer, bergen, watervallen, eilanden, rivieren, canyons, grotten, sterrenhemel, uitzichtpunt, vogels kijken of bossen?

Hetzelfde idee, andere landschappen: veldatlassen uit open data, maand na maand, in zeven talen.

strandCoastyaVind je strand: zeetemperatuur, zon en zwemmen maand na maand.Bezoeken meerLakeyasDe meren van de wereld: watertemperatuur, ijs, diepte en oevers.Bezoeken
bergenPeakyasElke top in 3D: weer op de top, nulgradengrens, hutten en paden.U bent hier
watervallenCascadyasDe watervallen van de wereld: hoogte, debiet per maand en wanneer ze bulderen.Bezoeken eilandenIslandyasElk eiland vanaf zee: grootte, zeetemperatuur, veerboten en 3D.Bezoeken rivierenRiveryasElke rivier van bron tot monding: de reis, het debiet en het stroomgebied in cijfers.Bezoeken canyonsCanyonyasElke canyon op schaal doorgesneden: diepte tot de bodem, temperaturen op de rand en de bodem, paden en uitkijkpunten.Bezoeken
grottenCavernyasElke grot met zijn echte diepte en lengte: de rots erboven, de temperatuur binnen het hele jaar en hoe je hem bezoekt.BinnenkortBezoeken
sterrenhemelDarkskyasWaar de nacht nog donker is: de hemel van elke plek, de Melkweg maand na maand, de maan, verduisteringen en het noorderlicht.BinnenkortBezoeken
uitzichtpuntViewyasElk uitzichtpunt met zijn echte 360°-panorama: de toppen die je ziet, hoe ver je kijkt en waar de zon ondergaat.BinnenkortBezoeken
vogels kijkenBirdyasElk vogelreservaat en wetland met de waargenomen soorten maand na maand: standvogels, zomergasten en doortrekkers.BinnenkortBezoeken
bossenForestyaElk bos met zijn ringen van bodembedekking, wat er groeit en leeft, en de beste maanden om er te wandelen.BinnenkortBezoeken